۲۵ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۲۴
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84405730
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روسیه خواستار آغاز گفت و گوهای بین افغانستانی شد

مسکو - ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، خواستار آغاز فوری گفت و گوهای داخلی در این کشور شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری ریانووستی نوشت: لاوروف روز جمعه با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه کنفرانس بین المللی «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقه ای چالش ها و امکانات» در تاشکند پایتخت ازبکستان در پشت درهای بسته دیدار کرد.

در این دیدار، طرف روسی بر اهمیت آغاز گفت و گوهای مشروح بین افغانی به منظور توقف مناقشه مسلحانه چند ساله در این کشور و ثثبیت اوضاع افغانستان تاکید کرد.

لاوروف همچنین از وخامت اوضاع مناطق شمالی افغانستان که در مجاورت مرزهای کشورهای آسیای مرکزی قرار دارد، ابراز نگرانی کرد.

کنفرانس بین المللی «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقه ای چالش ها و امکانات» دیروز (پنجشنبه) در تاشکند اغاز شده و امروز هم ادامه دارد. 

در دیدار لاوروف و اشرف غنی، ضمیر کابولوف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان و رئیس اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه و آندره رودنکو معاون وزیر خارجه روسیه نیز حضور داشتند و دیدار بدون حضور خبرنگاران برگزار شد. 

در هفته‌های اخیر، جنگ داخلی در افغانستان با تشدید حملات گروه «طالبان» به مناطق تحت کنترل حکومت این کشور تشدید شده و اوضاع افغانستان را ناامن‌تر کرده است.

بر اساس اطلاعات رسانه‌های روسیه، آمریکا تاکنون ۹۵ درصد نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده و به همین دلیل گروه طالبان فعالتر شده و مناطق جدید در این کشور را به تصرف در آورده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد خطر سرایت ناآرامی در افغانستان به کشورهای همسایه هشدار داد و افزود که وضعیت در این کشور "به سرعت رو به وخامت است".

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha