فرار آمریکا از افغانستان نشان شکست راهبردی آن در منطقه است

تهران – ایرنا – امام جمعه دماوند با بیان اینکه فرار آمریکا از افغانستان نشانگر شکست راهبردی آن در منطقه است، گفت: افغانستان از سلایق و قومیت های مختلفی شکل گرفته که مردم آن برای حل مشکلات راهی جز تفاهم و اتحاد ندارند.

حجت الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی روز جمعه در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهر دماوند که با حضور نمازگزاران در مسجد جامع برگزار شد، با اشاره به تحولات افغانستان اظهار داشت: شرایط این کشور بحرانی و آینده آن در ابهام است و از طرفی طالبان در حال تصرف شهرها و استان های مختلف افغانستان و از طرفی آمریکا در حال خروج ناخواسته است.

وی با بیان اینکه صحنه سیاسی و عرصه عملیاتی افغانستان در دست سه بازیگر داخلی یعنی دولت مرکزی در کابل، طالبان و داعش است، افزود: کشورهای ایران، پاکستان، چین، روسیه، ترکیه، عربستان، امارات و قطر سعی دارند در افغانستان نفوذ و تاثیر داشته باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: از بین بازیگران داخلی افغانستان، داعش برای ما خطرناک تر از دولت مرکزی و یا طالبان است؛ دولت مرکزی فعلی افغانستان دولتی با گرایش آمریکایی و غربی است و طالبان ادعا دارد که طالبان سابق نیست چون تغییر رویه داده است اما این فقط یک ادعا است.

خطیب جمعه دماوند خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی سعی کرده بین طالبان و دولت مرکزی گفت و گو و تعامل برقرار کند تا افغانستان روی ثبات و امنیت را ببیند زیرا اگر داعش در افغانستان قدرت بگیرد، این کشور به کانون بحران در غرب آسیا تبدیل خواهد شد.

حجت السلام فتاح دماوندی با بیان اینکه غربی ها از ایجاد قدرت تکفیری داعش با پشتوانه عربستان و امارات رضایت خواهند داشت، گفت: چین نگران نفوذ تکفیری های داعش در مرز خود با افغانستان است.

وی تامین امنیت مرزهای گسترده شرقی ایران و حفظ جان مردم افغانستان مخصوصا شیعیان آنان را برای ایران حائز اهمیت دانست و بیان داشت: ایران از افغانستان متحد، مستقل و امن حمایت می کند و با جنگ داخلی آنها مخالف است.

امام جمعه دماوند در ادامه با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان با حکم امام خمینی (ره)، بیان داشت: تاسیس شورای نگهبان استمرار اسلامیت نظام است؛ اقتضای انقلاب اسلامی تصویب و اجرای قوانین اسلامی و احکامی است که با اسلام مخالف نباشد و این وظیفه مهم شورای نگهبان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha