عاملان قطع درختان جنگلی در بخش حسین‌آباد سنندج دستگیر شدند

سنندج - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سنندج گفت: با هوشیاری همکاران پاسگاه ویژه حفاظت منابع طبیعی این شهرستان و همکاری پاسگاه انتظامی حسین‌آباد، عملیات قطع درختان جنگلی، خودرو و بید در روستاهای امروله و منصور بلاغی متوقف و عاملان آن دستگیر شدند.

محمد رئوف نصری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قاضی کشیک دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج دستور بازداشت هفت نفر مشارکت کننده در قطع و بارگیری این درختان را صادر و دستور انتقال خودرو به پارکینگ و توقیف اره موتوری درخت‌بر را صادر کرد.

وی با بیان اینکه ضمن تشکیل پرونده قضایی با دستور قاضی کشیک انجام تحقیقات در مورد نحوه و گسترش فعالیتهای عاملان قطع درختان صادر شد، افزود: در همین رابطه یک کامیون حدود ۱۲ تا ۱۵ تن چوب درختان جنگلی و خودرو نارون و بید حاشیه رودخانه‌ در روستاهای امروله و منصور بلاغی بخش حسین آباد سنندج توقیف شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سنندج ضمن دعوت از مردم و دوستداران و همیاران طبیعت به مشارکت فعال در امر حفاظت از منابع طبیعی جنگلها و مراتع استان، از شهروندان خواست هرگونه تخریب و تصرف، قطع چوب خودرو و غیرمجاز، آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع را به شماره تلفن ۱۵۰۴ و سامانه ۱۳۹ به صورت شبانه‌روزی اطلاع داده و در صورت مشاهده آتش سوزی ضمن اعلام سریع محل به سامانه تلفنی ۱۵۰۴ تا رسیدن نیروهای ویژه اطفای حریق به محل با توجه به طی مسیر با رعایت کامل نکات ایمنی از گسترش آتش جلوگیری کنند.

 از مجموع ۸۱ هزار بهره بردار عرصه‌های منابع طبیعی در کردستان ۶۷ هزار خانوار بهره بردار بخش مراتع و ۱۴ هزار بهره بردار عرصه جنگلی کردستان است.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می‌آید، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل‌های این استان بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha