مرکل و بایدن؛ تظاهر به دوستی، اختلافات پابرجا

تهران-ایرنا- صدراعظم آلمان در حالی به واشنگتن سفر کرده است که برغم تظاهر طرفین به دوستی، همچنان طیف وسیعی از اختلافات ازجمله خط لوله انتقال گاز نورداستریم۲ و فقدان راهبرد مشترک در مقابل آنچه تهدید امنیتی چین خوانده می شود، وجود دارد که تاکنون پیشرفت چندانی در حل و فصل آنها مشاهده نشده است. 

به گزارش روز جمعه ایرنا، روزنامه فرانسوی لوفیگارو با انعکاس خبر سفر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به واشنگتن، نوشت: اگرچه تعاملات بین مرکل و بایدن، در مقایسه با دوران «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، «دوستانه» بوده است، اما برای رفع اختلاف نظرات اساسی بین برلین و واشنگتن کافی نیست.  
این روزنامه فرانسوی تصریح کرد: دیدار روز پنج شنبه (۱۵ ژوئیه/۲۴ تیر)  طرفین در کاخ سفید که با توجه به پایان دوره قدرت مرکل از مقام صدر اعظمی آلمان، احتمالاً آخرین ملاقات آن ها باشد، نتایج چندان ملموسی به دنبال نداشت.  
دوران ۱۶ ساله حضور آنگلا مرکل در مقام صدر اعظمی آلمان، ۲۶ سپتامبر/۴ مهر سال جاری با برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور و انتخاب صدراعظم جدید، به پایان خواهد رسید.  
لوفیگارو افزود: با توجه به کانون اصلی اختلافات دو جانبه یعنی خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ و جستجوی رویکرد استراتژیک مشترک برای مقابله با تهدیدات امنیتی چین، هیچ پیشرفت خاصی ملاحظه نشده است.

همچنین به گزارش رویترز، جو بایدن و آنگلا مرکل اعلام کرده اند به دنبال احیای روابطی هستند که در دوران دونالد ترامپ خدشه‌دار شده بود اما مواضع واشنگتن و برلین در یکسری مسائل مهم مورد توجه طرفین همچنان با یکدیگر فاصله داشته است. 

 مرکل و بایدن؛ تظاهر به دوستی، اختلافات پابرجا

به گزارش تلویزیون آلمان، مرکل و بایدن پیش از این سفر نیز بر سر ضرورت کار جدی تر روی  امور مشترک ترانس آتلانتیک به توافق هائی رسیده اند. حدود یک ماه پیش، این دو مقام در جریان نشست گروه هفت در کورنوال انگلستان دیداری حضوری داشتند. تا پیش از آن، به خاطر کرونا گفت و گو ها به صورت تلفنی یا اینترنتی انجام گرفته بود.  

مرکل مخالفت آمریکا و یکسری کشورهای شرق اروپا نسبت به تکمیل پروژه خط لوله نورد استریم ۲ را رد کرده است. برخی نگرانند روسیه بخواهد از این خط لوله با هدف متوقف کردن فعالیت اوکراین به عنوان یک مسیر ترانزیتی گاز استفاده کند و کی‌یف از در اختیار گرفتن درآمد ناشی از این مسیر ترانزیتی محروم شود.

نورد استریم ۲ پروژه مشترک بین شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت انرژی اروپای غربی است که تاکنون ۱۱۰۰ کیلومتر از این خط لوله از میان دریای بالتیک احداث شده و تنها ۱۰۰ کیلومتر آن باقی مانده است. انتقال گاز روسیه به اروپا تا پیش از این صرفاً از مسیر اوکراین صورت می گرفت و درآمد زیادی نصیب این کشور می شد، اما متعاقب پروژه نورد استریم ۲، گاز روسیه به آلمان و از آنجا به سایر کشورهای اروپائی انتقال خواهد یافت.  

جوبایدن به رغم عدم تمایل نسبت به ازسرگیری احداث خط لوله نورداستریم ۲، بر خلاف سلف خود، دونالد ترامپ، سیاست تحریم ها علیه آن را کنار گذاشته و باب مذاکره را باز کرده است.

مرکل در دوران رهبری خود شاهد ورود چهار رئیس جمهوری به کاخ سفید واشنگتن بوده است: جورج دبلیو بوش، باراک اوباما، دونالد ترامپ و جو بایدن. مرکل خود از رهبران حزب دموکرات مسیحی آلمان است که راست و میانه رو شناخته می‌شود، اما دیدگاه های او در ۱۶ سال گذشته همواره به دموکرات‌های آمریکا نزدیک تر بوده و با باراک اوباما به ویژه مناسبات عمیقی داشته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha