هیجان در سایه اضطراب؛ روایت این روزهای انگلیسی‌ها

لندن - ایرنا - مردم انگلیس در آستانه مرحله پایانی رفع محدودیت‌های کرونایی و بازگشت به روال عادی زندگی، به همان اندازه هیجان زده‌اند که نسبت به افزایش آمار بیماران و تلفات ناشی از ابتلا به این ویروس و گونه‌های جهش یافته آن، به شدت نگران هستند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، آمار مبتلایان به کرونا دیروز (چهارشنبه) برای اولین بار از ابتدای سال جاری دوباره از مرز ۴۰ هزار نفر گذشت. «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس می‌گوید که اوضاع کرونا به مرحله‌ای رسیده که پاسخ آسان و تاریخ مشخصی برای رفع محدودیت‌ها وجود ندارد. او معتقد است که اگر تصمیم‌گیری درباره رفع محدودیت‌ها به زمستان موکول شود، سردی هوا و بازگشایی مدارس مزید بر علت شده و کار به سال آینده موکول می‌شود.

بر اساس راهبرد دولت انگلیس، عمده محدودیت‌های کرونایی از دوشنبه آینده (۲۸ تیرماه) برداشته خواهد شد و رعایت اصول بهداشتی به عهده افراد گذاشته می‌شود. به این ترتیب محدودیت‌های دولتی درباره رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، پوشیدن ماسک صورت در فضاهای عمومی و ضرورت دورکاری رفع شده و فعالیت تمام فروشگاه‌ها و شرکت‌هایی که در این مدت تعطیل بودند، از سر گرفته می‌شود.

«ایگن وایلد» مدیر یک باشگاه شبانه در شمال لندن که از فروردین پارسال کار و کاسبی را تعطیل کرده به خبرگزاری «رویترز» گفته است: در مقطعی باید برای حرکت به سمت جلو راهی را پیدا می‌کردیم. بعید می‌دانم می‌توانستیم به این وضعیت ادامه دهیم و از بحران مالی جلوگیری کنیم.

وی قصد دارد تا از دوشنبه آینده که محدودیت‌ها برداشته می‌شود، بلافاصله کار خود را از سربگیرد. اما تجربه در سایر کشورهای اروپایی نشان داده که دولت‌ها به فاصله کمی پس از تسهیل محدودیت‌های کرونایی، با افزایش تصاعدی آمار بیماران مواجه شده و محدودیت‌ها را دوباره اعمال کرده‌اند. در هلند دولت فقط دو هفته توانست رفع محدودیت‌ها را مدیریت کند و برای جلوگیری از بروز فاجعه، مجبور به عقب‌نشینی شد.

نخست وزیر انگلیس ادعا کرده است که با رفع محدودیت‌ها از هفته آینده، افزایش آمار بیماران و مرگ‌ومیر امری غیر قابل اجتناب خواهد بود. او با این حال معتقد است که بسته نگه‌داشتن اقتصاد آسیب و خسارت جدی‌تری به کشور می‌زند و در مقابل می‌توان با تزریق واکسن اوضاع را مدیریت کرد.

دیروز مرکز آمار ملی انگلیس گزارش داد که نرخ تورم در این کشور برای دومین ماه پیاپی از پیش‌بینی بانک مرکزی تجاوز کرده است. بر اساس این گزارش، شاخص نرخ مشتری (CPI) از ۲.۱ درصد در ماه «مه» به ۲.۵ درصد در ماه ژوئن رسیده که بالاترین میزان تورم در این کشور طی نزدیک به سه سال گذشته است. بانک مرکزی انگلیس نرخ تورم را برای امسال ۲ درصد پیش‌بینی کرده بود.

اوضاع اقتصادی انگلیس بر اثر شیوع ویروس کرونا و خروج لندن از «اتحادیه اروپا»، تعریف چندانی ندارد. با اینکه همه کشورهای اروپایی در بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا به سر می‌برند، اما آمار و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که انگلیس از هر نظر در بدترین وضعیت به نسبت تمام کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) قرار دارد.

پیشتر دفتر آمار ملی انگلیس گزارش داده بود که اقتصاد این کشور در سال گذشته میلادی با ۹.۹ درصد کاهش بیشترین خسارت سالانه در نزدیک به سه قرن گذشته را بر اثر محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا تجربه کرده است.

ویروس دلتا معادلات خروج از محدودیت‌ها را به هم ریخت

بسیاری از دانشمندان در انگلیس معتقدند که شیوع گونه جهش‌یافته ویروس کرونا (دلتا) که از قدرت انتشار بالاتری برخوردار است، محاسبات چهار ماه پیش دولت را برای خروج از محدودیت‌های کرونایی به هم زده است.

«کریستینال پگل» استاد دانشگاه «ایمپریال» در این ارتباط گفتد: شیوع موج جدید کرونا غیرقابل اجتناب نیست ... بلکه زمانی غیر قابل اجتناب می‌شود که هیچ کاری در قبال آن انجام نشود. وی افزود: ویروس کرونای نوع «دلتا» معادله را به هم زده است و اعتماد به واکسیناسیون را برای پایین نگه‌داشتن آمار سخت کرده است.

انگلیس به لحاظ آمار جان‌باختگان کرونایی در ردیف هفتمین کشور جهان قرار دارد. تاکنون دو سوم جمعیت بزرگسال این کشور دو نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌ و این وضعیت به نخست وزیر انگلیس اطمینان داده که پس از چهار هفته تاخیر، محدودیت‌هایی را که «بر زندگی روزانه مردم حاکم بوده» بردارد.

«ساجد جاوید» وزیر بهداشت انگلیس پیش‌بینی کرده که در عرض یک ماه آینده شمار مبتلایان به کرونا به ۱۰۰ هزار نفر در روز می‌رسد. در همین پیوند یک هزار دانشمند انگلیسی طوماری را امضاء کرده و ضمن محکومیت تصمیم دولت، خروج از محدودیت‌های کرونایی را اقدامی غیر علمی و غیر اخلاقی دانسته‌اند. آن‌ها می‌گویند که هرچند ابتلا کرونا منجر به افزایش آمار مرگ‌و میر نخواهد شد، اما در بسیاری از مردم باعث عوارض طولانی می‌شود.

بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری «کووید 19» از عوارضی مانند سرگیجه، خستگی، تپش قلب، بی حسی و یا ضعف حافظه شکایت می‌کنند. برخی هم از یادآوری یا ادای کلمات شکایت می‌کنند. هنوز توصیف یکسانی از این عوارض وجود ندارد و مسائل زیادی مربوط به آن هست که ناشناخته مانده است.

                  بیشتر بخوانید: بیش از یک میلیون انگلیسی از عوارض «کووید طولانی» رنج می‌برند

«استفن گریفین» استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز در این مورد گفت: اینکه دولت اجازه دهد ویروس در کشور جولان دهد، یک اشتباه خطرناک است. بعید می‌دانم ایمنی ناشی از واکسن‌ در سطحی باشد که اجازه دهد، این تحول بدون خطر رخ دهد.

 برخی کارشناسان در انگلیس معتقدند که مردم در محاسبات دولت فراموش شده‌اند. «لوک پیترز» یک نویسنده انگلیسی که از بیماری ریه رنج می‌برد، می‌گوید: به رغم اینکه بسیاری بی‌صبرانه مشتاق ۲۹ جولای (۲۸ تیر) یا همان «روز آزادی» هستند، اما برای بسیاری از افراد نظیر من روز اضطراب است. من قادر نخواهم بود در اماکن شلوغ شرکت کنم.

اما «گراهام مدلی» یکی از مشاوران پزشکی دولت گفت که اضطراب مردم عامل خوبی است که از وخیم‌ شدن اوضاع جلوگیری می‌کند. تحقیقات صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد که دو سوم مردم معتقدند که برخی از محدودیت‌ها باید همچنان اعمال شود. در همین پیوند شهردار لندن گفته که پوشیدن ماسک در وسایل نقلیه عمومی همچنان اجباری خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha