۲۴ تیر ۱۴۰۰، ۱۳:۰۹
کد خبر: 84404795
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

توزیع نهاده‌های دامی در خراسان رضوی ۵۰ درصد افزایش یافت

مشهد-ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: توزیع نهاده‌های دامی در این استان نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته در حالی که این استان جزء استانهایی بوده که بین ۴۰ تا ۷۰ درصد کاهش بارندگی در سال جاری داشته است.

محمدرضا اورانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با مساعدت استاندار خراسان رضوی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، امسال سه محموله ویژه از نهاده های دامی شامل ۱۶ هزار و ۷۰۰ تن، ۹ هزار و ۷۱۷ تن و ۴۶ هزار تن وارد استان شد و محموله چهارم نیز که اخیرا به استان اختصاص یافته شامل ۵۰ هزار تن جو، ۵۰ هزار تن ذرت و ۲۰ هزار تن کنجاله سویاست که بین دامداران توزیع شده است.

وی اضافه کرد: امسال قرار است در کل کشور یک میلیون راس دام سبک از عشایر خریداری شود که سهم خراسان رضوی از این محل ۱۰۰ هزار راس است اما با مکاتبه استاندار خراسان رضوی موافقت وزیر جهاد کشاورزی برای خرید ۲۰۰ هزار راس دام سبک روستایی در استان اخذ شده است تا بتوان ذخایر راهبردی استان و کشور را تامین کرد که این مهم در حال انجام است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی یکی از مشکلات بخش کشاورزی را کمبود سرمایه گذاری دانست و گفت: در حوزه توسعه سامانه های نوین آبیاری از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۱، ۱۱۰ هزار هکتار در استان مجهز به این سامانه شده اما از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۹ ، فقط ۷۰ هزار هکتار به این بخش اضافه شده است.

اورانی افزود: طی ۲ سفر ریاست جمهوری به خراسان رضوی ۲۰۰ میلیارد تومان به اصلاح و بهبود شیوه های آبیاری سطحی و سنتی اختصاص یافت که از این محل ۲ هزار کیلومتر راه انتقال آب با لوله ایجاد شد، پارسال هم با مساعدت استاندار و مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، ۱۰۰ میلیارد تومان صرف ایجاد خرید برای انتقال آب به بخش کشاورزی شد و طول این مسیر را افزایش داد.

وی اظهار داشت: در بخش توسعه مکانیزاسیون، از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲، کل اعتباری که به این بخش اختصاص یافته است، پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بوده اما از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ ، ۶۵۰ میلیارد تومان تسهیلات و از ۲۰ فروردین ماه تاکنون نیز ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به بخش مکانیزاسیون کشاورزی استان اختصاص یافته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال ۱۳۹۲ سطح زیر کشت گلخانه ای استان ۱۱۶ هکتار بود که امروز به ۴۳۳ هکتار رسیده و برای ایجاد ۶۰۰ هکتار گلخانه دیگر در خراسان رضوی متقاضی وجود دارد که در انتظار ابلاغ تسهیلات هستیم.

اورانی اضافه کرد: برای نخستین بار امسال در قانون بودجه ۴۲۰ میلیارد تومان اعتبار به احیا و مرمت قنوات در کشور اختصاص یافت که از این محل ۴۸ میلیارد تومان به خراسان رضوی اختصاص یافت و افزون بر این ۳۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات خشکسالی و ۲۹.۵ میلیارد تومان از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای استان نیز به آن اضافه شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha