۲۴ تیر ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۰
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 84404637
۰ نفر

برچسب‌ها

سیلاب تابستانه در بهاباد جاری شد

یزد- ایرنا- کارشناس پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی یزد گفت: بر اثر بارش باران عصر چهارشنبه، سیلاب در برخی روستاهای بهاباد به خصوص در جاده این شهرستان به آسفیچ و بموییه و مناطق تابعه جاری شد.

سید عباس میرحسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت به ترتیب در پرک با ۲، ببروییه با ۱.۸ و شهر بهاباد با ۱.۵ میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را در شهرستان به خود اختصاص داد.

وی ادامه داد: بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی از امروز (پنجشنبه) تا یکشنبه هفته آینده در ساعات بعدازظهر و شب افزایش ابر، وزش باد نسبتاً شدید(بعضاً تند باد با گردوخاک موقت) و  رگبار پراکنده باران با احتمال رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

این کارشناس هواشناس اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته شهر بافق با دمای هوای ۴۶ و گاریزات تفت با ۲۴ درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان بود.

میرحسینی گفت: دمای هوای شهرستان یزد امروز بین ۳۱ تا ۴۲ درجه سانتیگراد بالای صفر در نوسان پیش‌بینی می‌شود.

میزان بارش سالانه در استان یزد ۶۵ میلیمتر و میزان تبخیر حدود چهار هزار میلیمتر است.

استان یزد در منطقه گرم وخشک و کم باران قرار دارد و رودخانه سطحی قابل توجهی در آن جاری نیست  و حدود سه هزار رودخانه خشک که یزدی ها از آن با عنوان « مَسیل » یاد می کنند، وجود دارد و در موقع بارندگی شدید برای چند ساعتی آب در آن جاری می شود و تعدادی از مردم در کنار رودخانه حضور می‌یابند و  سیلاب جاری زمینه سرگرمی تعدادی از شهروندان را برای ساعتی فراهم می‌کند . 

در استان یزد به دلیل فقر پوشش گیاهی و وجود عرصه های بیابانی و برخی فعالیت‌های معدنی و دخالت انسان در طبیعت بر اثر بارندگی رواناب جاری و خسارت‌هایی به تاسیسات زیربنایی وارد می‌شود .

در سال‌های اخیر با تمهیدات اتخاذ شده از سوی مدیریت بحران استانداری و همکاری سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در ۱۰ شهرستان استان میزان خسارت ناشی از سیل در مقابسه با سال‌های گذشته به طرز چشمگیری کاهش یافت  و این اقدام در تقویت مهار سیلاب و منابع آب‌های زیرزمینی استان نقش موثری دارد.

مرکز شهرستان بهاباد با ۲۰ هزار نفر جمعیت در ۲۰۰ کیلومتری شهر یزد قرار دارد.    

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha