رفع تنش آبی در شهرستان راز و جرگلان ۵۲۵ میلیاردریال اعتبار نیاز دارد

بجنورد- ایرنا- سرپرست آب و فاضلاب شهرستان مرزی رازوجرگلان گفت: برای رفع تنش آبی در روستاهای شهرستان مرزی راز و جرگلان ۵۲۵ میلیارد و ۵۲۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

نادر رازی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  گفت : هم اکنون حدود ۳۰ درصد روستاهای این شهرستان  که معادل ۲۳ روستا با ۵ هزار و ۹۸۴ خانوار در این شهرستان  است به دلیل کاهش بارندگی و گرمای شدید با تنش آبی مواجه هستند.

وی افزود: آب بیشتر روستاها یا از طریق چشمه ها و یا از طریق چاه ها تامین می شود و برای جبران کمبود  ۱۷ روستا با تانکر آبرسانی می شوند  و ۶ روستای دیگر نیز که کمبودآب دارند از طریق های چاه ها و دستگاه های پمپاژ تامین آب می شوند.

رازی با اشاره به کمبود آب در روستای گوی نیک در بخش مرکزی شهرستان گفت: دلیل کمبود و افت فشار آب در برخی از قسمت های این روستا به برداشت های نامتعارف آب شرب  توسط برخی اهالی برای کشت یونجه و صیفی جات بر می گشت که عوامل آن توسط اداره آب و فاضلاب شهرستان شناسایی و جریمه شدند.

وی با اشاره به پیش بینی هواشناسی مبنی بر افزایش دما و کاهش بارش باران گفت:  احتمال افزایش روستاهای با تنش آبی وجود دارد که باید با صرفا جویی بخشی از مشکلات را کاهش داد.
پیش از این نیز مدیر جهادکشاورزی رازوجرگلان گفت، خشکسالی ۸۳۰ میلیارد ریال به محصولات زراعی و باغی این شهرستان مرزی خسارت زد که بیشترین آن محصولات زراعی است.

به گزارش هواشناسی میزان بارش در بازه زمانی از ابتدای مهرماه سال ۹۹ تا اول تیرماه امسال حدود ۱۴۷ میلیمتر در خراسان شمالی باران بارید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۴۷ درصد کاهش دارد.

راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد و بیشترین تمرکز جمعیتی قوم ترکمن این استان در راز و جرگلان است.
براساس آمار رسمی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی حدود 256 روستای در این خطه شمالشرق کشور با تنش آبی مواجه هستند که برای رفع آن نیاز به 15 هزار میلیارد ریال اعتبار دارد که این اعتبار برای آبرسانی و با مرمت شبکه انتقال و چشمه ها باید هزینه شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha