سه ایستگاه هواشناسی در فیروزآباد و فراشبند به بهره‌برداری رسید

شیراز- ایرنا- سه ایستگاه اقلیم‌شناسی خودکار هواشناسی در آیینی در سلامت آباد و دهرود شهرستان فیروزآباد و دهرم شهرستان فراشبند در استان فارس افتتاح شد.

به گزارش ایرنا ، ایستگاه خودکار اقلیم شناسی با اندازه‌گیری شاخص‌های دما، رطوبت، سمت و سرعت باد، فشار هوا و مقدار بارندگی، این داده‌ها را به صورت بر خط به مرکز جمع‌آوری سازمان هواشناسی کشور ارسال و دسترسی به این اطلاعات  در راستای پوشش نیازهای کاربران از جمله مدیریت بحران استان در شرایط ناپایدار جوی را فراهم می‌کند.
افتتاح این ایستگاه‌ها گامی موثر در آگاهی بخشی و کاهش خسارت سرمازدگی و خسارت ناشی از سایر پدیده های جوی به محصولات باغی و کشاورزی شهرستان خواهد بود.
در این آیین که با حضور مدیرکل هواشناسی استان فارس برگزار شد، گفته شد که سه میلیارد تومان برای خرید تجهیزات و فعالسازی و آماده‌سازی زیرساخت این ایستگاه‌های اقلیم شناسی هزینه شده است.
نماینده مردم شهرستانهای فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی در حاشیه این آیین در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت:‌ امروزه با استفاده از خدمات هواشناسی به عنوان یک ابزار مدیریتی در ابعاد گوناگون اقتصادی و اجتماعی می‌توان خسارت های اقتصادی و اجتماعی را به حداقل رساند.
محمد مهدی فروردین افزود: شناخت شرایط جوی و و در نظر گرفتن اوضاع اقلیم در منطقه مورد نظر در برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی از شرایط لازم است چرا که دانش هواشناسی در تمام مراحل برنامه‌ریزی اجرا و مرحله بازدهی تمام فعالیت‌های اقتصادی نقش موثری را ایفا می کند.
نماینده مردم شهرستانهای فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند در مجلس ادامه داد: بدون استثنا با استفاده از خدمات هواشناسی و اطلاعات اقلیمی در تمام بخش های اقتصادی می‌توان هزینه تولید را کاهش و بهره‌وری را افزایش داد.
فروردین بیان داشت:علاوه بر این ایستگاه های هواشناسی و اقلیم شناسی هر سال بیش از پنج هزار هشدار درباره بدی آب و هوا از بروز وقایع ناگوار با خسارت‌های هنگفت جلوگیری می کنند.
شهرستان‌های فیروزآباد و فراشبند به ترتیب در ۹۲ و ۱۴۶ کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha