واعظی: دولت سیزدهم را ادامه دولت دوازدهم می‌دانیم

تهران- ایرنا- رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه همه هدف دولت و مردم برداشته شدن تحریم‌ها است، گفت: ما دولت سیزدهم را ادامه دولت دوازدهم می‌دانیم و فکر نمی‌کنیم دولت دیگری روی کار آمده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین مرحله ورود واکسن کرونا گفت: برنامه‌ریزی بسیار خوبی در رابطه با واکسن کرونا چه تولید داخلی و چه خارجی انجام شده است.  هدف‌گذاری‌ واکسیناسیون برای افراد بالای ۶۰ سال بود که افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و افراد با کسب و کار مرتبط با مردم به این تعداد اضافه شدند.

 وی اضافه کرد: علاوه بر این برای بازگشایی آموزش و پرورش و مدارس و دانشگاه‌ها نیازمند این هستیم که سرعت بیشتری برای تزریق واکسن داشته باشیم.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: طبق برنامه‌ریزی قبلی  واکسن‌هایی خریداری شده که در حال ورود به کشور است. فردا صبح محموله دیگری وارد کشور می‌شود. ۳ میلیون دز آسترازنکا از ژاپن و هر هفته یک و نیم میلیون دز از کشور دیگری وارد ایران می‌شود.

واعظی با بیان اینکه کار واکسن‌های داخلی هم به خوبی پیش می‌رود، اظهار کرد: اگر با توجه به این برنامه‌ریزی‌ها اتفاقات سه هفته قبل روی ندهد می‌توانیم کار را به سرعت ادامه دهیم و به نظر من کار خوبی در حال انجام است.

وی در واکنش به اظهارات وزارت خارجه آمریکا که با هدف ایجاد دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه شده خود در کره جنوبی و ژاپن بخشی از تحریم‌های تجاری ایران را رفع کرده است، گفت: ما از ابتدا به دنبال آزادی این پول های بلوکه شده بودیم. این خبر را امروز صبح از وزیر خارجه شنیدم و همچنین آن دوره ۹۰ روزه را اعلام کرد که به نظر می‌رسد این‌ها از گام‌هایی است که در حال برداشته شدن است.

رییس دفتر رییس جمهوری در رابطه با محدودیت‌ها و بازنگرداندن وجوه نقد بابت پول‌های بلوکه شده گفت: در این زمینه مذاکره‌ای نکردیم و این موضوع با مذاکرات وین ارتباطی ندارد بنابراین بگذاریم این رویه پیش برود و ببینیم چقدر برای تحقق این موضوع جدی هستند.

وی درباره اینکه دور بعدی مذاکرات وین از اواخر مرداد یعنی در دولت سیزدهم برگزار می‌شود، گفت: مهم برای این دولت و مردم این است که موضوع را دنبال و مذاکره کنیم تا هم تحریم برداشته شود و هم به حقوق ملت ایران دست یابیم. مذاکرات انجام شده در ۶ دور اخیر بسیار خوب بود و به نظر من آنچه مربوط به مسائل موضوعی اقتصادی و تحریم‌های آنها بوده انجام شده است.

واعظی افزود:  البته همانطور که قبلا هم گفتم، موارد توافق شده زمانی عملیاتی می‌شود که دو طرف به همه اهداف و خواسته های خود برسند یا همه اینها با هم انجام و موافقت می‌شود یا هیچ کدام از اینها عملی نمی‌شود.

رییس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: فعلا دو مورد باقی مانده و با توجه به اینکه آخر دولت دوازدهم است به نظر می‌رسد در ابتدای دولت جناب آقای رییسی انجام خواهد شد که البته برای دولت ما فرقی ندارد. دولت دوازدهم می‌خواهد زودتر تحریم برداشته شود و اگر امروز هم برداشته شود، مواهب آن تا رسیدن پول‌ها و فعال شدن صادرات نفت به دولت سیزدهم می‌رسد فاصله زمانی دو هفته‌ای اشکالی ندارد. ما به عنوان دولت دوازدهم همه تلاشمان را انجام می‌دهیم تا آنچه دولت سیزدهم علاقه‌مند است انجام شود.

وی با بیان اینکه مذکرات وین در همان راستا انجام می‌شود، گفت: با تمام شدن دوره این دولت اگر نیاز باشد باز هم افرادی که در مسئولیت نیستند، تجربیات خود را در اختیار بگذارند، این کار را انجام می‌دهند. چون ما دولت سیزدهم را ادامه دولت دوازدهم می‌دانیم و فکر نمی‌کنیم دولت دیگری روی کار آمده است.

 واعظی تصریح کرد: وظیفه ما این است و همانطور که از یک ماه گذشته انجام داده‌ایم در ارتباط با انتقال اطلاعات و گزارش به دولت بعد هرآنچه که برای دولت خود می‌خواستیم برای دولت سیزدهم انجام دادیم.

رییس دفتر رییس جمهوری درباره اظهارات اخیر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: آقای بورل هم مثل هر سیاستمدار دیگری وقتی اظهار نظر می‌کند، مقداری از حرف‌هایش مصرف سیاست داخلی دارد و مقداری به سیاست خارجی برمی‌گردد. ما هم این طور هستیم. 

وی افزود: مواضعی از ایشان قابل قبول است که با عمل و مکاتباتشان نشان می‌دهند. تلاششان بر این بوده همکاری ایران و اتحادیه اروپا را بهتر کنند. 

واعظی خاطرنشان کرد: طبیعی است بین راهبرد ها و مواضع ما با کشورهای دیگر حتی کشورهای دوست اشتراک و اختلاف نظر وجود دارد. درباره اختلاف نظرها بررسی و مذاکره و بر اشتراکات تاکید می‌کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha