چرا تبلیغات زودهنگام انتخابات پارلمانی در عراق آغاز شد؟

بغداد –ایرنا –نزدیک سه ماه مانده به برپایی انتخابات زودهنگام پارلمانی در دهم اکتبر (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برخی از جریان های سیاسی عراقی تبلیغات انتخاباتی زودتر از موعد را در این کشور آغاز کردند.

به گزارش ایرنا، تعدادی از جریان های مختلف سیاسی در طول روزهای گذشته نصب بنرهای بزرگ تبلیغات انتخابی خود را در سطح شهر بغداد پایتخت عراق و دیگر شهرهای این کشور آغاز کرده اند.

ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری المالکی» از نخستین گروه های سیاسی به شمار می رود که زودتر از بقیه این تبلیغات انتخاباتی را آغاز کرده است.

برخی از اعضای این ائتلاف انتخاباتی در اظهاراتی، هدف از این تبلیغات زودهنگام را قرار دادن کمیسیون عالی مستقل انتخابات و دولت عراق در برابر امر انجام شده عنوان کرده تا انتخابات در موعد مقرر آن (دهم اکتبر ۲۰۲۱) برگزار شود.

«عبدالحسین عبطان» عضو جدا شده جریان حکمت ملی نیز با گروه انتخاباتی جدید خود به نام «اقتدار وطن» بنرهای تبلیغات انتخاباتی خود را در برخی از مناطق بغداد از جمله شهرک صدر نصب کرده است.

در مقابل گروه ائتلافی «العزم» به رهبری «خمیس الخنجر» (از رهبران سیاسی اهل سنت عراق) روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که به خاطر فاجعه بیمارستان «الحسین» (ع) در استان ذیقار در جنوب عراق که طبق آخرین آمار ۱۲۶ کشته و بیش از یکصد زخمی برجای گذاشت، تبلیغات زودهنگام انتخاباتی خود را به حال تعلیق در آورده است.

نخست وزیر عراق به مناسبت فاجعه بیمارستان الحسین (ع) در شهر ناصریه مرکز استان ذیقار، روز سه شنبه را در کشور عزای عمومی اعلام کرد.

روزنامه شبه دولتی «الصباح» نیز در گزارشی اعلام کرد که تبلیغات انتخاباتی در بغداد و دیگر استان های عراق از پنجشنبه گذشته هشتم جولای (۱۷ تیرماه ۱۴۰۰) آغاز شده است.

این روزنامه افزود؛ با توجه به باقی ماندن سه ماه تا برگزاری انتخابات، شروع این تبلیغات در این برهه، طولانی ترین تبلیغات انتخاباتی در تاریخ انتخابات عراق در ۱۸ سال گذشته به شمار می رود.

تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در برخی از مناطق عراق با خونریزی، همراه بود .مهمترین آن، قتل «هشام المشهدانی» عضو ائتلاف العزم در منطقه «الطارمیه» در شمال بغداد در ۲۲ ماه می (اول خرداد۱۴۰۰) به دست افراد مسلح ناشناس بوده است.

خبرگزاری ملی عراق (نینا) نیز در گزارشی اعلام کرد که یک گروه مسلح ناشناس دوشنبه شب گذشته به منزل یکی از نامزدهای انتخاباتی در شهر «العماره» مرکز استان میسان در جنوب شرق عراق تیراندازی کردند.

این خبرگزاری افزود :این حمله مسلحانه تلفات انسانی در برنداشت و پلیس تحقیقات در خصوص عوامل حمله را آغاز کرده است. 

طبق اعلام کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی که به سکوت انتخاباتی معروف است، سه روز قبل از زمان برگزاری انتخابات (در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه ۱۴۰۰) به اجرا در می آید.

 کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرده است که صلاحیت سه هزار و ۲۴۴ نامزد در انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق تایید شده است.

بر اساس این گزارش، ۴۴ ائتلاف انتخاباتی و ۲۶۷ حزب برای رسیدن به ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق در دهم اکتبر آینده با همدیگر به رقابت می پردازند.

انتخابات پارلمانی مهمترین انتخابات در عراق به شمار می رود زیرا از طریق پارلمان است که هم نمایندگان مجلس و هم دولت و اعضای کابینه دولت و رییس جمهور مشخص می شود.

برخی از گروه های سیاسی وابسته به اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ و برخی از سفرای خارجی در عراق از جمله «استفان هیکی» سفیر سابق انگلیس مخالف برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن بوده و پیشنهاد عدم برگزاری یا به تعویق انداختن انتخابات را در داده اند.

با وجود اینکه برخی از جریان های سیاسی برای تحت فشار گذاشتن دولت و کمیسیون عالی مستقل به منظور برپایی انتخابات در موعد مقرر آن، تبلیغات زودهنگام انتخاباتی خود را شروع کرده اند اما همچنان نگرانی از احتمال به تاخیر انداختن یا برگزار نشدن انتخابات وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha