سوریه تروریسم و تجاوز خارجی را مهم ترین چالش های جنبش عدم تعهد خواند

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه سوریه تروریسم و تجاوز خارجی را مهمترین چالش های پیش روی جنبش عدم تعهد دانست و بر ضرورت همکاری و همبستگی میان کشورها برای مقابله با آنها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، فیصل المقداد روز سه شنبه در کنفرانس وزیران جنبش عدم تعهد که از طریق ویدیو کنفرانس در باکو پایتخت آذربایجان برگزار شد، گفت: تروریسم، تجاوز خارجی و تروریسم اقتصادی مبتنی بر اِعمال اقدامات قهری یکجانجه، مهمترین چالش هایی است که کشورهای جنبش عدم تعهد با آن روبرو هستند و مقابله با این چالش ها لزوم همکاری و همبستگی میان کشورهای عضو این جنش را می طلبد.

وی از تروریسم به عنوان جدی ترین چالش پیش روی جنبش عدم تعهد نام برد و افزود: با توجه به اینکه این آفت یکی  از مهمترین تهدیدهای صلح و امنیت بین المللی به شمار می رود جنبش عدم تعهد باید با آن مقابله کند.

مقداد ادامه داد: سوریه طی ده سال گذشته، در معرض شدیدترین جنگ تروریستی تحمیلی قرار گرفت و برخی کشورها در این جنگ با استفاده از گروه های مختلف تروریستی برای اجرای سیاست های مخرب خود و برهم زدن ثبات سوریه و کشورهای منطقه، تروریست هایی را از بیش از صد کشور به سوریه اعزام کردند.

مقداد همچنین گفت: اقدامات قهری و غیرقانونی اعمال شده از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مردم سوریه، باعث رنج و آزار سوری ها شده و آثار مخربی بر زندگی روزمره شان داشته و توانایی نهادهای دولتی در ارائه خدمات و نیازهای اساسی را بسیار محدود کرده است و کشورهای عضو جنبش باید این اقدامات را لغو و از تحمیل آن به سایر کشورها جلوگیری کنند.

وزیر خارجه سوریه بر موضع قاطع و اصولی کشورش در حمایت از آرمان فلسطین و حق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت و تأسیس کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد.

وی یادآورشد که اشغال اراضی سوریه، لبنان و فلسطین از سال ۱۹۶۷ توسط رژیم صهیونیستی ادامه دارد و این رژیم همچنان به تجاوزات خود علیه ملت فلسطین و حاکمیت و استقلال سوریه و لبنان ادامه می دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha