تولیت آستان قدس رضوی بر توسعه تفریحات سالم در مشهد تاکید کرد

مشهد- ایرنا- تولیت آستان قدس رضوی گفت: لازم است مسوولان شهری با توسعه پارک ها و فضاهای سبز، امکانات و ظرفیت بیشتری برای تفریح و نشاط سالم مردم متناسب با شهر معنوی مشهد ایجاد کنند.

به گزارش پایگاه خبری آستان قدس رضوی، حجت الاسلام احمد مروی روز سه شنبه در دیدار با اعضای جدید شورای شهر مشهد افزود: ایجاد بستر تفریحات سالم در چهارچوب قانون و قداست شهر امام رضا(ع) سبب ارتقای نشاط و شادابی جامعه می‌شود، فضای شهر مشهد باید فضایی بانشاط برای مردم باشد و اگر شرایط تفریح سالم ایجاد نشود ممکن است عده‌ای به سراغ تفریحات ناسالم بروند.

وی ادامه داد: شورای ششم شهر مشهد با رویکرد انقلابی، حزب اللهی و مردم داری روی کار آمده است لذا مردم از این شورا انتظار کار و تلاش جهادی دارند، کاری که به نفع مردم باشد و به بهترین شکل و کیفیت در کمترین زمان با سلامت کامل انجام شود.

تولیت آستان قدس رضوی، پیگیری و نظارت بر حسن اجرا و سلامت در انجام پروژه‌های شهری و مقابله جدی با فساد و پیگیری و احقاق حقوق عموم شهروندان به ویژه مظلومان و محرومان را از دیگر وظایف شورای شهر برشمرد و گفت: اعضای شورای شهر خود را وکیل مدافع اقشار محروم، طبقات کم برخوردار و ساکنان حاشیه شهر بدانند و از حقوق آنها دفاع کنند، آنها قشر بی ادعایی هستند که بار سنگین انقلاب را در عرصه های مختلف بر دوش کشیده‌اند.

حجت الاسلام مروی با توصیه به منتخبان شورای ششم شهر مشهد مبنی بر حفظ ارتباط با مردم و حضور مستمر در مناطق حاشیه شهر افزود: با وجود اقدامات خوبی که تاکنون مسوولان در حاشیه شهر مشهد انجام داده‌اند اما کارهای بر زمین مانده بسیاری باقی است که برای حل مشکلات مردم آن مناطق باید انجام شود.

وی در ادامه استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی و برقراری نظام شایسته‌سالاری در انتصاب‌ها را مورد تأکید قرار داد و برخورداری از روحیه جهادی، پرتلاش و دلسوز مردم بودن را از جمله معیارهای مد نظر برای انتخاب شهردار جدید برشمرد و گفت: در انتصابات مدیریت شهری باید افراد دارای صلاحیت‌های تخصصی، متدین، با انگیزه و برخوردار از روحیه جهادی مورد انتخاب قرار گیرند و نباید با نگاه‎های سلیقه‌ای دایره خدمت را تنگ و محدود کرد و باید فرصت برای نقش آفرینی افراد توانمند با سلایق مختلف را فراهم آورد.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت پرهیز از تجمل گرایی و هزینه های بیهوده تأکید کرد و گفت: مسوولان باید از اسراف پرهیز و نسبت به هدر رفت بیت المال با تجملات زائد حساس باشند و این مساله مهم در بخش های مختلف مدیریت شهری سرلوحه مدیران باشد.

مروی در ادامه به هویت زیارتی شهر مشهد و تأثیر حضور مرقد مطهر امام رضا(ع) در شکل گیری این شهر اشاره و با تأکید بر این که ارزش های اسلامی باید در کالبد شهر مشهد متجلی باشد به گونه‌ای که هر فردی به شهر مذهبی مشهد وارد می‌شود باید عمران، آبادانی، رفاه و شعائر دینی را مشاهده کند، مظاهر معنویت باید در تمام شهر چشمنواز باشد تا هر ببیننده‌ای احساس کند در شهر امام رضا(ع) قرار دارد. 

وی انجام اقدامی اساسی و ریشه‌ای برای حل معضلات بافت فرسوده اطراف حرم را از اعضای شورای جدید شهر مشهد مطالبه و عنوان کرد: باید در نوسازی‌های بافت فرسوده پیرامون حرم هویت و اصالت فرهنگی این شهر حفظ شود.

توسعه بستر خدمت رسانی به زائران و تسهیل شرایط تشرف به حرم مطهر رضوی از دیگر مطالبه‌های تولیت آستان قدس رضوی بود و در این خصوص اظهار کرد: خدمت رسانی به زائران در شهر مشهد برعهده مدیریت شهری است و مسوولان می‌توانند با توسعه امکانات و زیر ساخت‌ها بستر افزایش سفر به مشهد را فراهم آورند.

وی معضل پارکینگ و اسکان مناسب را از جمله مشکلات زائران در مشهد خواند و عنوان کرد: توسعه حمل نقل عمومی، افزایش پارکینگ‌های اطراف حرم مطهر و تسهیل تشرف به حرم از جمله مسائلی است که اعضای شورای شهر برای رفع آنها باید تدبیری بیندیشند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: این آستان به میزان توان و ضمن توجه به رعایت غبطه وقف آماده همکاری با مدیریت شهری در عمران و آبادانی مشهد است و به هیچ عنوان نسبت به مشکلات مشهد بی‌تفاوت نیست و در همین راستا سال گذشته چندین هکتار از اراضی خود در حاشیه شهر را برای رفع مشکلات آن منطقه در اختیار مدیریت شهری قرار داد.

مروی با بیان این که مرکزیت حرم مطهر برای شهر مشهد باید حفظ شود افزود: نحوه توسعه مشهد نباید به گونه ای باشد که مرکزیت حرم مطهر به حاشیه رانده شود و در آینده شاهد مشهد جدید و قدیم باشیم، این موضوع هویت شهر مشهد را می‌تواند به مخاطره بیندازد.

وی با تأکید بر این که آستان قدس رضوی خود را ملزم به رعایت مُر قانون و مقررات شهری می‌داند تصریح کرد: در مقابل از اعضای شورای شهر و مدیریت شهری نیز این انتظار می‌رود که نسبت به رعایت حقوق موقوفه توجه و حساسیت داشته باشند زیرا موقوفات، امانتی در اختیار ما هستند.

در ابتدای این جلسه حسن موحدیان و حجت الاسلام حسن منصوریان از منتخبان مردم مشهد در ششمین دوره شورای شهر مشهد به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و تحقق گام دوم انقلاب اسلامی، توسعه متوازن مشهد، رفع مشکلات حاشیه شهر، رعایت حقوق موقوفه و توجه به مباحث فرهنگی شهر را از جمله برنامه‌های شورای شهر جدید برشمردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha