۹۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های کشور مستعد اجرای طرح توسعه زراعت چوب است

سمنان- ایرنا- مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: ۹۰۰ هزار هکتار عرصه ملی، دولتی و شخصی بر اساس مطالعات موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، مستعد برای توسعه زراعت چوب شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا، کامران پور مقدم روز سه‌شنبه در بازدید از طرح‌های اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در زمینه طرح توسعه زراعت چوب، ابراز داشت: برای توسعه زراعت چوب، نهال رایگان در اختیار متقاضیان و مجریان قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با سود ۱۲ درصد و چهار سال تنفس در بازپرداخت تسهیلات برای مجریان توسعه زراعت چوب در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: به ازای توسعه زراعت چوب در هر یک هکتار ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات به مجریان طرح پرداخت می‌شود.
پور مقدم تصریح کرد: کاشت درخت از نیمه دوم سال یعنی در اواخر فصل پاییز و زمستان انجام می‌شود و در همان زمان متقاضیان برای دریافت تسهیلات مراجعه می‌کنند.
وی یادآور شد: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با صنایع مصرف کننده چوب نیز به تفاهم‌ رسیده و با بخش خصوصی به صورت مشارکتی در زمینه توسعه زراعت چوب فعالیت می‌کند.
وی افزود: هشت نهالستان در کشور به وسیله سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تجهیز و برای تولید نهال و توسعه زراعت چوب در اختیار صنایع چوبی قرار گرفته است تا درختان با چوب‌های مورد نیاز را تولید کنند.
مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری افزود: اکنون در نهالستان‌های مشارکتی قلمه کاشته شده و نهال‌ها آماده کاشت است.
وی اظهار داشت: با همراهی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع برخی درختان اصلاح نژاد شدند که در بازه زمانی ۲ تا سه سال به بهره‌برداری می‌رسند که این نوع کشت عموما با توجه به محدویت منابع آبی در مناطق شمالی کشور و به صورت دیم انجام می‌شود.
پور مقدم خاطرنشان کرد: اکنون در حدود ۱۰ هزار هکتار درختان زودبازده با عنوان کشت متمرکز در کشور کاشته است.
وی یادآور شد: طرح توسعه زراعت چوب ، طرحی کاملا اقتصادی است که موجب افزایش ظرفیت تولید چوب، اشتغالزایی و کاهش قاچاق آن می‌شود و ضرورت دارد بخش‌های مختلف در این زمینه همراهی کنند.
مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سودآوری هر هکتار زراعت چوب ۹۰۰ میلیون ریال در سال است و می‌تواند برای بیش از ۱۰نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.
به گزارش ایرنا، مجری طرح ملی زراعت چوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به منظور بازدید از طرح‌های توسعه زراعت چوب در سمنان به این استان سفر کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha