۲۲ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۳
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84402676
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آینده  افغانستان با برخی نشانه‌های مثبت

تهران - ایرنا - پایگاه خبری "دورنمای جدید شرقی" در گزارشی نوشت برای اولین بار در چند دهه گذشته نشانه‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای برای آینده افغانستان در چهارچوب سازمان همکاری شانگهای پدیدار شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری "دورنمای جدید شرقی" (NEO) ، خبرهای افغانستان برای آمریکا خبرهای خوبی نیست. طالبان در کل کشور در حال پیشروی است و ممکن است ظرف چند هفته کل کشور را کنترل نمایند. شکست سریع نیروهای دولتی زنگهای خطر را در کشورهای همسایه به صدا در آورده است . تغییر سریع شرایط در افغانستان بخصوص در میان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای موجب نگرانی است.

وضعیت به سرعت متغیر در افغانستان موجب شد که وانگ یی وزیر خارجه چین بطور فوری از سه کشور هم مرز افغانستان دیدن نماید. این دیدارها به دعوت دولتهای تاجیکستان ، ترکمنستان و ازبکستان بین روزهای ۱۲ و ۱۶ ژوییه انجام می‌شود. پس از این دیدارها نیز نشست گروه تماس سازمان همکاری شانگهای – افغانستان برگزار خواهد شد که هدف  آن تبادل نظر درباره صلح در منطقه و همکاری بین اعضای سازمان همکاری شانگهای و افغانستان است.

سازمان همکاری شانگهای نقش بالقوه مهمی برای ایفا نقش در افغانستان دارد ؛ کشوری که یکی از چهار عضو ناظر این سازمان است. شش کشور همسایه افغانستان عضو این سازمان هستند و از این رو این سازمان در موقعیت یکتایی برای کمک به توسعه افغانستان است.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان نیز هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت که کشور چین را دوست می‌داند و زمانی که به قدرت برسند مذاکرات با چین را درباره آغاز روند بازسازی پیگیری خواهند کرد.

وانگ یی وزیر خارجه چین هم در با اعلام مطلبی مهم از طرحی برای امتداد طرح بزرگ کریدور اقتصادی چین – پاکستان به کشور افغانستان سخن گفت . این طرح در صورت اجرایی شدن نقش مهمی در تضمین احیای اقتصادی افغانستان خواهد داشت .

همچنین روشن است که روسیه بخش مهمی از توسعه مجدد افغانستان خواهد بود. هر چند دولت روسیه بطور رسمی طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد اما میزبان چندین نشست مهم با طالبان در مسکو بوده است. روشن است که هرگونه مداخله آینده روسیه در افغانستان هم در چهارچوب سازمان همکاری شانگهای خواهد بود.

به درخواست دولت تاجیکستان ، روسیه نیروهایی به آن کشور برای کمک در محافظت از مرزها اعزام کرده است. این درحالی است که شمار آوارگانی که به تاجیکستان رفته‌اند در مقایسه با ۱.۵ میلیون افغان آواره در پاکستان در طول سالهای گذشته نسبتا کم هستند.

آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که حق حملات هوایی را در افغانستان برای خود محفوظ می‌دانند که فرض بر این است این پروازها از پایگاه‌های خاورمیانه انجام شود. اما درک منطق این کار دشوار است چرا که آمریکا منافع پایداری در افغانستان ندارد . این پروازها احتمالا در حمایت از نیروهای دولتی افغان خواهد بود اما دشوار می‌توان نقش مهمی برای نیروهای دولتی افغان در پی تصرف ناگزیر کشور از سوی طالبان تصور کرد.

این گزارش خاطرنشان می‌کند: بهترین امیدواری افغانستان برای آینده در اتحاد و همکاری با سازمان همکاری شانگهای است. نشانه‌های اولیه امیدوارکننده است و پاسخ‌های مثبتی از سوی رهبران طالبان و کشورهای مهم عضو سازمان شانگهای بخصوص چین و روسیه مطرح شده است. برای اولین بار در مدت چند دهه گذشته ،‌ آینده افغانستان مثبت به نظر می‌رسد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha