ظرفیت‌های دینی و قانونی برای حفظ محیط زیست به کارگرفته شود

قم ـ ایرنا ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: برای مقابله با مشکلات و چالشهای زیست محیطی درجامعه، نیازمند بهره‌مندی از تمامی ظرفیت‌های دینی و قانونی هستیم.

سید رضا موسوی مشکینی روز سه‌شنبه در همایش مجازی «آمران به معروف، حافظان محیط زیست» در قم افزود: در اصل هشتم و اصل پنجاهم قانون اساسی، دو موضوع «امر به معروف و نهی از منکر» و «حفاظت از محیط زیست» از وظایف همگانی شمرده شده‌است.

وی توجه به این دو مسأله مهم و حساس در قانون اساسی را بسیار مهم و کلیدی ارزیابی کرد و گفت: امروز برای دستیابی به محیط زیست پاک و سالم به عنوان یکی از مهمترین حقوق انسانها، مردم و مسئولان باید بر اساس وظایف قانونی، اخلاقی و شرعی خود همراهی و مشارکت داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با بیان اینکه معضلات زیست محیطی امروز گریبانگیر جامعه است، بر ضرورت شناخت مشکلات و ارائه راهکارهای لازم تأکید کرد و گفت: متأسفانه آلودگی آب، خاک و هوا هر روز در جهان گستره بزرگتری پیدا می‌کند و این روند باید با عزم و اراده جدی اقشار مختلف مردم متوقف شود.

وی با بیان اینکه انسان در چند دهه گذشته همواره تلاش کرده‌است تا قوانین طبیعت را به نفع خود تغییر دهد، خاطرنشان کرد: انسان‌ها با نادیده گرفتن حقوق همه جانداران، قوانین طبیعت را بر هم زده‌اند، اما خود به عنوان حلقه‌ای از زنجیره حیات، امروز آسیب‌های ناشی از آن را دریافت می کنند.

موسوی دستیابی به رشد و توسعه پایدار را مستلزم رعایت تمامی مؤلفه‌ها و شاخص‌های زیست محیطی دانست و گفت: آمران به معروف می‌توانند در راستای آموزش و فرهنگسازی زیست محیطی در جامعه، بهترین حامی و کمک کننده سازمان محیط زیست باشند تا این امانت را به شکل بهتر و مطلوب تری به نسلهای آینده منتقل کنیم.

همایش «آمران به معروف، حافظان محیط زیست» با حضور جمعی از دبیران ستادهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاههای اجرایی و فعالان این حوزه به صورت ویدیوکنفرانس در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha