دادگاه عالی نپال مجلس عوام منحل شده را بازگرداند

تهران- ایرنا - دادگاه عالی نپال مجلس نمایندگان کشور را بازگرداند و از ادعای رهبر مخالفان این کشور برای نخست وزیری حمایت کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از  مجله « دیپلمات » آمریکا، در دستور ۱۶۷ صفحه ای دادگاه عالی نپال « خادگا پراساد اولی » نخست وزیر نپال برکنار شد تا انتخابات در این کشور برگزار شود.

در ماه مه اولی رئیس جمهور نپال را ترغیب کرد تا مجلس نمایندگان، مجلس عوام پارلمان  را منحل کند و بعدتر انتخابات جدید را اعلام کند. 

این تصمیم در دادگاه عالی نپال  با ائتلافی از احزاب مخالف که معتقدند حمایت اکثریت پارلمان را برای انتخابات آینده دارند، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دادگاه عالی نپال همچنین دستور داد جلسات مجلس عوام باید از این هفته از سر گرفته شود. 

این در حالی است که  انتظار می رود « شر بهادر دوبا » رهبر حزب اصلی مخالف از مجلس نپال رای اعتماد بگیرد. 

هنوز اظهارنظری از سوی اولی و دستیارانش در این خصوص صورت نگرفته است. 

با این وجود صدها نفر از طرفداران اولی به نشانه اعتراض به تصمیم دادگاه عالی این کشور در خارج ساختمان آن جمع شدند. احتمال می رود دامنه اعتراضات در هفته های آینده گسترش یابد زیرا اولی حمایت مردم را در اختیار دارد. 

این دومین بار  در سال جاری است که دادگاه عالی دستور به بازگشایی مجلس نمایندگان پس از انحلال آن از سوی اولی می دهد.

اولی  در ماه دسامبر گذشته تا برگزاری انتخابات در ماه آوریل مجلس نمایندگان را منحل کرده بود اما در ماه فوریه به دستور دادگاه عالی این مجلس شروع به کار کرد. سپس برای دومین بار در ماه مه به دستور نخست وزیر مجلس بار دیگر تا برگزاری انتخابات تا ماه نوامبر منحل شد. 

اولی در دسامبر ۲۰۱۸ پس از پیروزی حزب کمونیست و بدست آوردن اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. حزب اولی امسال به دلیل دودستگی تضعیف شد که به ضعیف شدن اولی در قدرت نیز منجر شد. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha