همسایگان افغانستان برای جلوگیری از جنگ داخلی نقش آفرینی کنند

اسلام‌آباد - ایرنا - رهبر حزب حاکم در مجلس سنای پاکستان با استقبال از ابتکار ایران برای ترغیب گروه‌های افغانستانی به سمت آشتی و تفاهم سیاسی، تاکید کرد: بازیگران منطقه‌ای از جمله تهران و اسلام‌آباد باید برای جلوگیری از جنگ داخلی در افغانستان نقش آفرینی کنند.

سناتور «وسیم شهزاد» روز سه‌شنبه طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد گفت: وضعیت افغانستان نگران کننده است و هرگونه تشدید اوضاع به ضرر مردم این کشور و البته همسایگان آنان یعنی ایران‌ و پاکستان خواهد بود.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان دو کشور بزرگ برای میزبانی پناهجویان افغانستان هستند که از چند دهه این باز سنگین را به دوش گرفته‌اند، بنابراین هرگونه افزایش نابسامانی‌ها در افغانستان علاوه بر تهدیدهای امنیتی، اقتصادی و اجتماعی بر چالش پناهجویان نیز می‌افزاید.

رهبر نمایندگان حزب تحریک انصاف در مجلس سنای پاکستان (به عنوان حزب حاکم در کشور) با استقبال از اجلاس اخیر گروه‌های بین الافغانی به میزبانی دولت ایران در تهران، گفت: ما و ایران سهام داران اصلی روند صلح افغانستان هستیم بر همین اساس پاکستان از هرگونه تلاش بازیگران منطقه‌ای به ویژه تهران برای کمک به حل بحران افغانستان استقبال می‌کند.

وی تاکید کرد: خروج عجولانه و بدون برنامه آمریکا از افغانستان فضای فعلی را مخدوش کرد و نگرانی‌های جدیدی را متوجه سهام داران روند صلح به وجود آورد به همین دلیل همسایگان افغانستان باید برای جلوگیری از جنگ داخلی در این کشور نقش آفرینی کنند.

همسایگان افغانستان برای جلوگیری از جنگ داخلی نقش آفرینی کنند

این سناتور پاکستانی اظهار داشت: اسلام‌آباد متعهد به تسهیل تلاش‌های صلح در افغانستان است و بدون طرف داری از گروه یا جناحی خاص، به انتخاب مردم افغانستان و تشکیل هرگونه دولت در کابل از طریق تفاهم سیاسی و مذاکرات مسالمت آمیز احترام می‌گذارد.

وی گفت: موضع پاکستان صریح و قاطع است، ما هیچ جناح پسندیده در افغانستان نداریم بلکه مشتاق به همکاری با تمامی بازیگران جهت برون رفت بحران فعلی هستیم و معتقدیم که باید مسیر تفاهم سیاسی میان طرف‌های افغانستانی هموار شود.

وسیم شهزاد تاکید کرد: رهبران افغانستان باید در مسیر راه حل سیاسی منازعات حرکت کنند زیرا تنها همین روش و رویکرد به نفع مردم افغانستان از جمله همسایگان و سایر کشورهای منطقه خواهد بود.

پاکستان هفته گذشته از برگزاری نشست صلح تهران با حضور گروه‌های افغانستانی از جمله طالبان و نقش جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد روند صلح استقبال کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان با استقبال از تعامل کشورمان با گروه‌های افغانستانی جهت دستیابی به یک توافق سیاسی از طریق مذاکره، ابراز امیدواری کرد که طرف‌های افغانستان از این فرصت استفاده کنند تا به یک دستاورد سیاسی جامع و فراگیر برسند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha