کشورهای ثروتمند دوز سوم واکسن خود را به کوواکس بدهند

تهران- ایرنا- پایگاه خبری اکسیوس نوشت: مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ثروتمند خواسته اند به جای تزریق دوز سوم واکسن، آن را به برنامه کوواکس برای ارسال به کشورهای کم درآمد اختصاص دهند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از این پایگاه خبری آمریکایی، مقامات سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کردند کشورهای ثروتمندی که دارای منابع بسیاری از واکسن کووید-۱۹ هستند، به جای تزریق دوز سوم، آنها را با کشورهای کم درآمد تقسیم کنند.

این پیشنهاد در حالی از سوی سازمان جهانی بهداشت مطرح می شود که تولیدکنندگان دارو به دنبال مجوز برای دوزهای سوم هستند تا در کشورهای ثروتمندتر مانند آمریکا به عنوان تقویت کننده مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر شمار کلی مبتلایان در سراسر جهان پس از ۱۰ هفته کاهش بار دیگر و در پی گسترش سویه دلتا که برای نخستین بار در هند شناسایی شد، رو به افزایش است.

اکسیوس در ادامه افزود: این در حالی است که هر دو شرکت فایزر و مدرنا پیشتر توافق کرده بودند که برخی واکسن های خود را به برنامه "کوواکس"، ابتکار عمل سازمان ملل برای توزیع عادلانه واکسن در سراسر جهان، بدهند. اما این امر تاکنون صورت نگرفته و اکثر دوزهای این شرکت های داروسازی در کشورهای ثروتمند باقی مانده است.

به گزارش نیویورک تایمز، تنها ۰.۳ درصد از دوزهای واکسن این دو شرکت به کشورهای کم درآمد فرستاده شده است. مقامات شرکت داروسازی فایزر قرار است این هفته در دیدار با مقامات آمریکایی در مورد درخواست مجوز خود برای دوز سوم گفت و گو کند. انگلیس هم در حال بررسی استفاده از دوز تقویت کننده برای اقشار آسیب پذیرتر خود است.

همزمان «سمیه سوامیناتن» از محققان برجسته سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری گفت: «تاکنون هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نیاز به تزریق دوز سوم را تائید کند».

پیشتر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) هم اعلام کرده بودند که افرادی که دو دوز واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده اند هیچ نیازی به تزریق دوز سوم ندارند.

«تدروس ادهانوم قبرسیوس» دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هم در این خصوص گفت: «ما در حال حاضر آگاهانه انتخاب کرده‌ایم که از نیازمندان محافظت نکنیم». وی افزود: «شکاف عمیق میان کشورهایی که واکسن دارند و سایر کشورها ناشی از حرص و آز است».

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: شرکت های داروسازی فایزر و مدرنا باید به جای تلاش برای دریافت مجوز با هدف تزریق دوز سوم به جوامع غنی، واکسن ها را در اختیار برنامه کوواکس قرار دهند تا از این طریق کشورهای کم درآمد هم واکسیناسیون خود را پیش ببرند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha