لاوروف سفر کری را پیام مهمی برای توسعه همکاریهای روسیه و آمریکا خواند

مسکو - ایرنا- «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با «جان کری» نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور اقلیم، دیدار کری از روسیه را پیام و نشانه مهم و مثبت برای توسعه همکاریهای مسکو و واشنگتن خواند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف گفت: معتقدم که دیدار جان کری مهم و مثبت از نقطه نظر روابط دوجانبه و کاهش تنش های بین دو کشور و برقراری همکاریها در عرصه هایی است که می توان در آن وجوه مشترک یافت .

وی افزود: این رویکرد با فضای اجلاس اخیر سران روسیه و آمریکا در ژنو مطابقت می کند. برای تثبیت این شرایط بر اساس اصول گفت و گوهای برابر و سودمند برای دو کشور باهدف موازنه منافع آمادگی داریم. 

لاوروف با بیان اینکه روسیه به مسائل مربوط به تغییرات جهانی اقلیمی اهمیت زیادی قائل است، اظهار داشت: در مسائل اقلیمی در میادین بین المللی در وهله نخست با شرکت کنندگان در کنوانسیون سازمان ملل در امور تغییرات اقلیمی به همکاریها ادامه می دهیم.

  وزیر خارجه روسیه خطاب به کری گفت: در مسکو برنامه مذاکرات فشرده ای با نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور تغییرات اقلیمی و نیز با مقامهای دولت روسیه دارید. 

نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور اقلیم، هم گفت که همکاریها در دستور کار تغییرات اقلیمی جهانی را در سطح بین المللی گسترش می دهیم که اهمیت فراوان دارد. 

جان کری در جمع خبرنگاران هم مذاکرات خود با لاوروف را آغاز مهمی برای برنامه دیدارهای خود خواند و گفت که دو کشور به رغم اختلافات موجود باید در عرصه تغییرات اقلیمی با یکدیگر مذاکره کنند.

دیدار لاوروف و کری در حالی برگزار شد که روابط مسکو و واشنگتن پرتنش است و مقامهای دو کشور یکدیگر را به ایجاد این وضعیت متهم کرده و مقصر می دانند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی در این رابطه گفت که آمریکا باید بداند تلاش این کشور برای سخن گفتن با روسیه از موضع برتر و زورگویی محکوم به شکست است.

به گزارش ایرنا، لاوروف در مصاحبه با روزنامه «رکیت مردکا» اندونزی گفت: به هر گونه اقدام غیردوستانه، بطور سخت و قاطعانه پاسخ می دهیم. 

لاوروف افزود: در اجلاس ژنو، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به صراحت اعلام کرد که نتایج در عرصه های مختلف (در روابط روسیه و آمریکا) فقط از طریق موازنه قابل قبول منافع بطور یکسان امکانپذیر است.

وزیر خارجه روسیه گفت: در مذاکرات سران روسیه و آمریکا در ژنو هیچگونه مخالفتی با این اظهارات پوتین نشد اما پس از برگزاری اجلاس، مقامهای بیشتری با شدت بیشتری به سخن گفتن از موضع برتر با روسیه پرداخته و شرایط جدیدی را برای کشور ما مطرح کردند. 

 آناتولی آنتونف سفیر روسیه در آمریکا نیز گفت که انتظار دارد سیاست فشار آمریکا بر روسیه ازجمله در عرصه حقوق بشر ادامه داشته باشد.

 به گزارش ایرنا، آنتونف  در کانال یوتیوب «سالاویوف لایو» برای من کاملا آشکار است که سیاست تحریم آمریکا علیه روسیه ادامه می یابد و مساله حقوق بشر یکی از موضوعات تنش زا در روابط روسیه و آمریکا خواهد بود.

به گفته سفیر روسیه، در کنگره آمریکا در حقیقت در مورد اعمال سیاست سخت در مورد روسیه توافق وجود دارد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha