اهلیت سرمایه گذاران در واگذاری اراضی به دقت بررسی شود

ایلام - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام توسعه هدفمند استان را نیازمند نگاه اصولی به سرمایه گذاری دانست و گفت: اهلیت سرمایه گذار باید قبل از واگذاری زمین و انعقاد قرارداد بررسی و در این خصوص جذب نیروی کار بومی نیز از شروط اصلی واگذاری باشد.

به گزارش ایرنا، جهانگیر رستمزاد روز سه شنبه در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری استان اظهار داشت: افرادی که به عنوان سرمایه گذار درخواست واگذاری زمین می کنند و به دنبال دریافت تسهیلات بوده و آورده مالی چندانی ندارند، تنها موجب تعلل در اجرا و طولانی شدن پروسه طرح شده و موجب ایجاد مشکلاتی از نظر کمبود زمین برای سایر طرح ها می شوند.

وی افزود: یک سرمایه گذار بر اساس مقررات موجود باید بالای ۷۰ درصد آورده شخصی را در ابتدا سرمایه گذاری کند سپس درخواست تسهیلات کند.

معاون استاندار ایلام تاکید کرد: از همان ابتدا باید کارشناس دستگاه تخصصی و مرکز خدمات سرمایه گذاری استان ضمن نیاز سنجی پروژه به میزان زمین، تسهیلات، بررسی آورده شخصی و اهلیت سرمایه گذار و توجیه دار بودن طرح بپردازد.

رستمزاد گفت: همچنین اولویت اصلی ایجاد اشتغال در واگذاری اراضی ملی جذب افراد بیکار بومی منطقه است تا علاوه بر اجرای مسئولیت اجتماعی افراد بومی نیز از اجرای طرح بهره مند شوند.

وی ادامه داد: همچنین در واگذاری اراضی به منظور کشت باید بحث صنعت تکمیلی طرح در نظر گرفته شود و طرح ها با چشم انداز توسعه و ارزش افزوده بالا مد نظر قرار گیرند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام افزود: برای واگذاری اراضی چه ملی و چه اراضی شهرک ها و نواحی صنعتی باید بازه زمانی مشخصی در نظر گرفته شود که اگر مجری به موقع به تعهدات خود عمل نکرد زمین از وی بازپس گرفته شود.

رستمزاد تاکید کرد: ما در استان با مشکل زمین برای اجرای طرح مواجه ایم و اجازه نمی دهیم برخی افراد به بهانه اجرای طرح تنها به دنبال تصاحب اراضی و دریافت تسهیلات باشند و هیچ آورده ای در آن هزینه نکنند.

وی بیان کرد: باید همه جوانب طرح در ابتدا سنجیده شود و تصمیمات بر اساس طرح توجیهی تایید شده و اهلیت فرد سرمایه گذار اتخاذ شود.

در این نشست ۲ طرح زراعت چوب و طرح تولید نئوپان و ام دی اف بررسی شد و تصمیماتی در راستای اجرای این طرح ها مصوب شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha