نتایج رتبه بندی پژوهشگاه‌ها در سال ۹۹-۹۸ اعلام شد

تهران- ایرنا -رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری از انتشار نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها در سال ۹۹-۹۸ که با تصویب وزارت علوم تحقیقات و فناوری، توسط گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها انجام شده خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز همکاری های علمی بین المللی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، محمدجواد دهقانی رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری گفت: موسسه استنادی علوم (ISC) از اواخر سال ۱۳۹۸ با ابلاغ رسمی وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری به شکل عملی ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور را با شاخص‌ها و معیارهای مصوب کارگروه تخصصی رتبه ‌بندی در وزرات علوم آغاز کرد.

وی افزود: هرچند در طول ۱۰ سال گذشته رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور توسط گروه رتبه بندی (ISC)  انجام شده است، اما  در سال ۱۳۹۹ رتبه بندی و ارزیابی پژوهشگاه ها  و دانشگاه های دولتی تحت نظارت وزارت علوم با معیارها و شاخص‌های جدید و نیز روش ­شناسی به طور کاملا متفاوت نسبت به قبل و با هماهنگی و نظارت کامل کارگروه تخصصی رتبه بندی در وزرات عتف توسط (ISC) انجام گرفت.

دهقانی با بیان اینکه، اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی از سه طریق جمع آوری شده است، افزود: اطلاعات پژوهشی که جمع آوری آن بر عهده گروه رتبه بندی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) می باشد.

وی ادامه داد: خوداظهاری دانشگاه ها نیز از طریق تکمیل پرسشنامه الکترونیکی رتبه بندی توسط رابطین در دانشگاه ها به دست می آید و برخی اطلاعات آموزشی دیگر از طریق وزارت علوم یا سازمان های زیر مجموعه در اختیار گروه رتبه بندی قرار داده می شود.

رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری افزود: به دلیل ماهیت متفاوت مراکز آموزشی و پژوهشی و تفاوت در ماموریت­ ها، ضرایب معیارها و شاخص­ ها در رتبه بندی دانشگاه­ ها و پژوهشگاه ­ها متفاوت است.

به گفته وی، مهمترین تفاوت در معیار آموزش است که ضریب آن برای پژوهشگاه­ ها صفر در نظرگرفته شده است.

دهقانی ادامه داد: در رتبه بندی پژوهشگاه ­ها در سال ۹۹-۹۸، تعداد ۳۰ پژوهشگاه حضور دارند که از این تعداد ۱۹ پژوهشگاه از پژوهشگاه­های وابسته به وزارت علوم هستند.

وی ادامه داد:بر این اساس نتایج نیز بر طبق همین تقسیم بندی اعلام شده است. به این شکل که یک رتبه بندی با نام درهمکرد اعلام شده است که تمامی ۳۰ پژوهشگاه را با هم رتبه بندی می کند و یک رتبه بندی شامل پژوهشگاه ­های وزارت عتف است که ۱۹ پژوهشگاه با هم رتبه شده اند.

به گفته دهقانی در این رتبه بندی  قابلیت فیلترکردن نتایج، بر اساس تقسیم بندی وزارت علوم، که شامل ۴  گروه علوم انسانی و معین وزارت عتف  علوم بین رشته ­ای، علوم پایه و تجربی تخصصی می شود، وجود دارد.

رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در ادامه گفت: در هر دو بخش درهمکرد پژوهشگاه های وزارت علوم، با توجه به نزدیک بودن امتیازات، بازه­ های رتبه ­ای، به جای رتبه مطلق پیشنهاد و اجرا شده است.

دهقانی گفت:بر این اساس، همه پژوهشگاه های حاضر در رتبه بندی به صورت بازه­ مشخص محاسبه و در هر بازه به صورت الفبایی اعلام شده است ضمن اینکه،  بازه های رتبه ای ۵ تایی برای پژوهشگاه ها، درنظر گرفته شده است.

وی افزود: پژوهشگاه ها می توانند با مراجعه به پروفایل خود جزئیات عملکرد را در هر شاخص ملاحظه کنند ضمن اینکه نتایج رتبه بندی در وب سایت رتبه بندی به آدرس https://ur.isc.ac برای عموم در دسترس است و روش شناسی آن نیز به صورت واضح در همین وبگاه قرار داده خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha