واقعه مسجد گوهرشاد ظرفیتی نهفته برای ماندگاری حجاب در جامعه است

مشهد- ایرنا- پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: واقعه گوهرشاد از دیدگاه مورخان و کارشناسان نقطه عطفی در تاریخ قیام های اسلامی است که می‌تواند ظرفیتی نهفته و بالقوه برای ماندگاری حجاب در جامعه باشد.

به گزارش روز دوشنبه آستان قدس رضوی، حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار، با اشاره به سالروز واقعه کشتار مردم مشهد در مسجد گوهرشاد به دست رژیم پهلوی افزود: این واقعه از رخدادهای مهم دوران حکومت رضاخان است که در پی خیزش مردم در اعتراض به صدور فرمان کشف حجاب رضاخانی در دی ماه سال ۱۳۱۴ رخ داد.

وی با بیان اینکه قیام خونین مسجد گوهرشاد، یادآور خروش مردم برای پاسداشت و صیانت از تاریخ و هویت ملی است، ادامه داد: در چنین روزی مردم شهر مشهد در دفاع از حجاب، عفاف، حیا و نوامیس مسلمانان و همچنین در راستای مبارزه و مقابله با کشف حجاب رضاخانی در مسجد گوهرشاد تجمع و به این اقدام شوم اعتراض کردند.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: این حادثه نشان می‌دهد مسئله عفاف و حجاب علاوه بر حکم قرآنی آن، برای ما مسلمانان ریشه در هویت و فطرت انسانی دارد و همچنین نشانگر این است که دشمنان و استعمار همواره برای ضربه زدن به دین، فرهنگ، استقلال، شرافت و بنیان خانواده ها، با ارزش های دینی مبارزه می کنند و یکی از ارزش‌های دینی ما که نمود اجتماعی دارد مسئله حجاب و عفاف است.

وی با بیان این که موضوع حجاب و عفاف دارای دو بعد ظاهری و باطنی است، افزود: ضرورت مسئله حجاب در احکام دین جنبه ظاهری است و جنبه باطنی آن حیا و عفت باطنی است که از ارزش‌های اخلاقی به‌شمار می رود و از برکات بسیار برخوردار است.

حجت‌الاسلام شریعتی تبار با بیان اینکه ملت ما در طی تاریخ مردمی هستند که برای حفظ هویت ملی و عفاف و حجاب سینه خود را در مقابل گلوله های دشمنان سپر کرده و همواره در این مسیر پیروز میدان بودند، ادامه داد: زنان و مردان ما باید یاد و خاطره شهدای حجاب را گرامی داشته و به پاس جان‌فشانی‌های آن‌ها بیش از پیش به رعایت اصل قرآنی و اخلاقی حجاب توجه داشته باشند.

شورای فرهنگ عمومی کشور، ۲۱ تیر را به مناسبت اعتراض مردم در مسجد گوهرشاد مشهد به دستور کشف حجاب پهلوی اول در ۲۱ تیر ۱۳۱۴ روز عفاف و حجاب نام‌گذاری کرده‌ است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha