۲۱ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۳۰
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84401696
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کناره گیری فرمانده ارشد ارتش آمریکا در افغانستان

تهران - ایرنا - ژنرال آستین میلر فرمانده ارشد نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان روز دوشنبه در اقدامی نمادین به نشانه پایان طولانی مدت ترین جنگ آمریکا، از مقام خود کناره گیری می کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز و تارنمای یو اس ای تودی؛ هم زمان با پایان اشغالگری و تهاجم ۲۰ ساله آمریکا به افغانستان، طالبان به تصرف این کشور ادامه می دهد.  

به گفته یک مقام آمریکا که می خواست ناشناس بماند، میلر اختیاراتش را به ژنرال تفنگدار دریایی فرانک مکنزی،  فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا مستقر در تامپا در ایالت فلوریدا واگذار می کند.   

مکنزی از قدرت صدور دستور حملات هوایی احتمالی برای دفاع از نیروهای دولتی افغانستان دستکم تا پایان عملیات عقب نشینی نیروهای آمریکا در ۳۱ اوت (9 شهریور ماه) برخوردار است.

 گروه شبه نظامی طالبان در هفته های اخیر چندین ناحیه راهبردی به ویژه در امتداد مرزهای ایران، ازبکستان و تاجکیستان را تصرف کرده است.  

هر چند ادعای طالبان در باره تصرف ۸۵ درصد افغانستان،  گزافه گویی به نظر می رسد.   

پس از کناره گیری میلر،  یک آدمیرال مستقر در سفارتخانه آمریکا در کابل، بر عملیات نیروهای ارتش این کشور برای حفظ امنیت مکان های دیپلماتیک آمریکا در پایتخت شامل فرودگاه این شهر، نظارت خواهد کرد.  

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته با دفاع از برنامه خروج نظامیان کشورش از افغانستان، با بیان اینکه حاضر نیست حتی یک سرباز دیگر به این کشور اعزام کند، گفت: تسلط طالبان بر افغانستان حتمی نیست و دولت افغانستان مانند هر دولتی دارای نیروهای نظامی و تجهیزات است.

بایدن درباره خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، با بیان اینکه باقی ماندن ما در افغانستان یعنی تلفات بیشتر در صفوف سربازان آمریکایی افزود: من نسل دیگری از آمریکایی ها را به جنگ در افغانستان نخواهم فرستاد. پس از ۲۰ سال، حدود یک هزار میلیارد دلار برای آموزش و تجهیز صدها هزار نیروی افغان هزینه شده، 2 هزار و ۴۴۸ آمریکایی کشته و ۲۰ هزار و ۷۲۲ نفر از آنها زخمی شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان