مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس کرمانشاه: جوانان باید با مرصاد آشنا شوند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه گفت: باید از طریق برنامه‌های فرهنگی و رسانه ای جوانان را با عملیات مرصاد و واقعیت‌های آن آشنا کنیم تا ارزش‌های دفاع مقدس حفظ شود.

سردار «ناصر باباخانی» روز سه‌شنبه به مناسبت پنج مرداد روز ملی کرمانشاه با گرامیداشت این روز و یاد شهدای عملیات غرورآفرین مرصاد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: باید به شکلی عمل کنیم که ارزش های دفاع مقدس و یاد و خاطره آن برای نسل های آینده باقی بماند و به خوبی بازگو شود.

وی با اشاره به ظرفیت های عظیم فضای مجازی گفت: باید از ظرفیت های فضای مجازی برای بیان جانفشانی رزمندگان در دوران دفاع مقدس استفاده کنیم.

از روز ملی کرمانشاه برای معرفی استان استفاده شود

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه باید به روزهای مهم دوران دفاع مقدس پرداخته شود، گفت: باید مناسبت های دفاع مقدس را برجسته کنیم تا مردم به ویژه جوانان با رخدادهای مهمی مثل عملیات مرصاد آشنا شوند.

سردار باباخانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ثبت سالروز عملیات مرصاد تحت عنوان روز ملی کرمانشاه در تقویم اشاره کرد و گفت: این موضوع که با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام رخداد بسیار ارزشمندی بود که باید به خوبی از آن استفاده کرد.

وی افزود: این نامگذاری مقدمه ای برای آشنا سازی همگان با نقش مهم مردم استان کرمانشاه در دوران جنگ تحمیلی در دفاع از کشور است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه همچنین عنوان کرد: باید از این فرصت به خوبی برای بیان نقش کرمانشاه در دوران دفاع مقدس و رشادت های مردم این سرزمین بهره بگیریم.

سردار باباخانی افزود: در بیان نقش مهم استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس همین کافی است که به بیان مقام معظم رهبری در سفر به استان کرمانشاه جنگ تحمیلی از این استان آغاز و در همین استان خاتمه پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: مردم استان کرمانشاه جزو اولین کسانی بودند که با جان و مالشان در برابر دشمنان ایستادگی کردند و اجازه ندادند دشمن یک وجب از خاک کشور را به تاراج ببرد.

انجام ۲۷ عملیات دفاع مقدس در کرمانشاه

به گزارش ایرنا؛ رزمندگان اسلام در عملیات غرورآفرین مرصاد سه روز در برابر منافقان مقاومت کردند و سرانجام در پنجم مرداد ۱۳۶۷ خورشیدی شکست سختی بر آنان وارد ساختند که نزدیک به یک هزار و ۵۲۳ تن از افراد آنها را کشته، ۲ هزار و ۳۰۰ تن زخمی شدند و ۳۰۵ تن هم به اسارت درآمدند.

همچنین از تجهیزات جنگی این گروهک بیش از ۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفربر، ۹۰ قبضه خمپاره ‌انداز ۸۰ میلی‌متری، ۱۵۰ قبضه خمپاره ‌انداز ۶۰ میلی‌متری و ۳۰ قبضه توپ ۱۰۶ میلی‌متری از میان رفت.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و ۱۷ و ۵۰۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، ۱۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه اول زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.

بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha