اسلام زن و مرد را دو عنصر مستقل و موثر جامعه می‌بیند

تهران- ایرنا- دبیر کل بنیاد ملی عفاف و حجاب با تاکید بر ضرورت مطالعه دستورات اسلام به‌ویژه در زمینه حجاب گفت: اسلام به زن و مرد به عنوان دو عنصر مستقل، موثر و رکن اساسی جامعه نگاه و همه زمینه‌ها را برای رشد این قشر جامعه فراهم کرده است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد عفاف و حجاب، آیت‌الله محمدحسن اختری در نشست خبری به مناسبت روز عفاف و حجاب (۲۱ تیر و همزمان با اعتراض مردم در مسجد گوهرشاد)، اظهارداشت: این ارزش بزرگ اسلامی را ارج می نهیم، این روز بی نظیر است که متاسفانه به نحوی مورد غفلت قرار می گیرد و آنگونه که باید به آن توجه نشده و نسل جوان ما از این مسئله اطلاع کافی ندارند. 

وی افزود: حادثه گوهر شاد یکی از اقدامات ننگین رضا پهلوی در برابر موج خروشان مردم برای دفاع از اسلام، قرآن و حریم زنان است که مردم را به گلوله بست، افرادی به شهادت رسیدند و بسیاری مجروح شدند. رضاخان قلدر برای خشنودی امپریالیسم جهانی و برای اربابانش که او را بر سر کار آورده بودند، آن جنایت را مرتکب شد.

دبیرکل بنیاد ملی عفاف و حجاب با اشاره به اقدامات کشف حجاب و مجبور کردن مردم و چادر از سر کشیدن تصریح کرد: این اقدام ننگین و در تاریخ حکومت ها و دولت های گذشته و حتی در دولت های جهان کم نظیر بود که حاکمی به خاطر احساس حقارت، کم بینی، خودفروختگی و خودباختگی، چنین اقدامی انجام دهد.

رسانه‌ها حوادثی مانند مسجد گوهرشاد را بازگو کنند

اقدام کشف حجاب در دوره رضاخان در اثر خودباختگی بود. این ها تصور می کردند فحشا و بی بندوباری غربی ها ارزش است؛ زیرا در برابر غرب باخته بودند و تصور می کردند با آوردن فرهنگ غربی به کشور می تواند هویت مردم را تغییر دهند یا در سرنوشت مردم تاثیرگذار باشند. تصور می کردند پیشرفت های غربی ها به دلیل بی حجابی و بی بند و باری و آزادی های افسارگسیخته زنانشان است اما مردم و ملت ما برای دفاع از حیثیت، دین، ایمان خود در مقابل این حرکت ایستادگی کردند که بسیار ارزشمند است.

آیت الله اختری تاکید کرد: مقام معظم رهبری بارها تذکر دادند خوب است رسانه ها جهت بازگو کردن حادثه ها مانند حادثه مسجد گوهرشاد از قول کسانی که به یاد دارند و مطلع هستند، حرکت کنند تا مردم از این جنایات مطلع شوند زیرا در این حوادث به استقلال، ملیت و دین کشور بی احترامی شد.

وی افزود: بنیاد عفاف و حجاب در استان ها و مناطق مختلف اقداماتی را برای این ایام هفته انجام می دهد که این اقدامات به دلیل شیوع کرونا و محدودیت ها به صورت مجازی و از طریق رسانه ها و فضای مجازی انجام می شود. 

امپریالیسم زنان را کالا و وسیله درامد قرار داده
دبیرکل بنیاد ملی عفاف و حجاب با تاکید بر مطالعه در دستورات اسلام در موضوع حجاب تصریح کرد: در قرآن و اوامر خداوند به مرد و زن نگاه و برنامه ریزی ها یکسان است. نگاه خداوند و قرآن به زن و مرد به عنوان انسان است و نگاه اسلام نسبت به زن و مردم برترین نگاه است در حالیکه امروز نگاه غرب به زن پایین تر و پست تر است. نگاه اسلام و به خصوص نگاه جمهوری اسلامی در جامعه اسلامی به گونه ای است که زنان و مردان دوشادوش یکدیگر در دفاع از اسلام، کشور و انقلاب اسلامی حاضر می شوند. 

 نگاه اسلام به زن به عنوان هویت اسلامی و استقلالی است. کودک کشی ها در دنیا و در آفریقا، یمن، فلسطین با دفاع امپریالیسم انجام می شود. این امپریالیسم زنان را کالا و وسیله درآمد و تبلیغات و عیش و نوش خود قرار داده البته این به معنای این نیست که هیچ زنی در دنیا به عزت نرسیده است اما جامعه آنها زن را با هویت مستقل و در کنار مردان نگاه نمی کند اما اسلام به زن و مرد به عنوان دو عنصر مستقل، موثر و رکن اساسی جامعه نگاه می کند و همه زمینه ها را برای رشد و ترقی این قشر جامعه فراهم کرده است. امروز جمهوری اسلامی همه زمینه ها را برای رشد زنان در عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تخصصی و در رشته های مختلف از زمینه سازی برای تحصیل و آموزش تا زمینه حضور در میدان کار، تولید و اشتغال فراهم کرده است.


وی با تاکید بر اینکه مسئله حجاب به عنوان یک دیدگاه علمی، عقلی و شرعی برای تکریم، تجلیل و حفظ هویت و استقلال جامعه است، گفت: مسئله حجاب یک مسئله ارزشی است و در کشور ما به عنوان قانون است در دنیا هم هر کشوری بر اساس ملیت و فرهنگ خود قوانینی دارد که در جمهوری اسلامی هم این موضوع به عنوان قانون است که تصویب شده و دولت برای اجرای تمام این قوانین مسئول قرار داده است.

دبیرکل بنیاد ملی عفاف و حجاب اظهارداشت: همه مردم در برابر جامعه، حکومت، نظام و خداوند متعال مسئولیت دارند نظارت عمومی را خداوند برای همه افراد جامعه قرار داده است که امر به معروف و نهی از منکر در قرآن و روایات نیز آمده است بنابراین مسئولیت همه مسئولان بسیار سنگین است همه باید مطالبه کنیم از دولت و مسئولین بخواهیم این قوانینی که در مورد حجاب تصویب شده است اجرا شود.

وظایف حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها در زمینه عفاف و حجاب
وی با تاکید بر اهمیت آموزش ها بر اساس دانش اسلامی دینی، بیان کرد: یکی از وظایف حوزه های علمیه، دانشگاه‌ها و موسسات، تبیین جایگاه زنان، خانواده، تربیت فرزندان و پوشش اسلامی است. از مسئولان انتظار داریم زمینه رشد فضایل اخلاقی را در جامعه به وجود بیاورند و از گسترش کارهای خلاف جلوگیری کنند و باید شرایطی فراهم شود زنان و خانواده با حفظ شئونات بتوانند ورزش و تفریح کنند. اکنون در بسیاری از مناطق جایی به عنوان پارک برای بانوان وجود ندارد که شهرداری ها و شورای شهر و دولت این فضا را در جامعه ایجاد کنند تا بانوی مسلمان بتواند از یک محیط سالم برخوردار شود.

مسئولان و مدیران دولتی در رعایت عفاف و حجاب وظیفه دارند، این امر موجب گسترش عفاف و حجاب در جامعه می شود.

وی ادامه داد: در بنیاد ملی عفاف و حجاب به دنبال این هستیم مسئولیت مطلبه گری و امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه گسترش دهیم و در جهت شناساندن ارزش های دینی، زمینه آموزش های دینی را برای دختران، پسران و جوانان فراهم کنیم تا فرهنگ و اخلاق اسلامی حاکم شود. همچنین برای نتیجه بخش بودن این اقدامات باید در موضوع ازدواج به جوانان کمک کنیم. پدران و مادران هم مسئول هستند تا فرزندان خود را خوب و سالم تربیت کنند. 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha