۲۱ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۲
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84401448
۴ نفر

برچسب‌ها

رئیس‌جمهوری کوبا: حاکمیت میهن خود را واگذار نمی کنیم

تهران – ایرنا – پس از تظاهرات ضددولتی در کوبا از سوی جمعی از افراد متمایل به آمریکا، رئیس‌جمهوری کوبا خیابان‌ها را نه محل عرض اندام اقلیتی آمریکایی، بلکه آن را متعلق به هواداران انقلاب این کشور دانست و از طرفداران انقلاب خواست تا به برای دفاع از حاکمیت میهن خود به خیابان‌ها بیایند.

بر اساس بیانه رسمی دولت کوبا که نسخه ای از آن روز دوشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، ساعاتی پس از برپایی تظاهرات مخالفان دولت، میگل دیاز کانل رئیس‌جمهوری کوبا دیشب (۲۰ تیر) در نطقی تلویزیونی از هواداران انقلاب خواست تا به خیابان‌ها آمده و از آن دفاع کنند.

کانل آمریکا را متهم کرد که در طول تاریخ به دنبال بی ثبات کردن اوضاع کوبا بوده و این اقدام‌ها را در جریان همه‌گیری کرونا تشدید کرده است. وی گفت که واشنگتن محاصره کوبا را با اقدام‌هایی علیه بخش انرژی این کشور افزایش داده و هدف آن برانگیختن ناآرامی‌های گسترده اجتماعی و افزایش احتمال مداخله بشردوستانه و در نهایت مداخله نظامی خواهد بود.

به گفته وی، دولت دونالد ترامپ ۲۴۳ اقدام علیه کوبا اتخاذ کرد و سپس تصمیم گرفت تا این کشور را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دهد. کانل این تحریم‌ها را «نامشروع و یک‌جانبه» خواند و افزود: دولت آمریکا گمان می‌کند امپراطور جهان است.

رئیس‌جمهوری کوبا گفت که از یک سو اقدام‌های آمریکا موجب شده تا این کشور آمریکای لاتین دچار کمبودهایی به خصوص در بخش مواد غذایی، دارو و مواد خام شود و از سوی دیگر رسانه‌ها به شدت در قالب یک جنگ نامتعارف به دنبال بی اعتبار کردن دولت و ایجاد شکاف میان دولت و مردم بوده و تلاش می‌کنند تا هاوانا را ناکارآمد و ناتوان از ایجاد رفاه برای مردم جلوه داده و آمریکا را موجب پیشرفت کشورهایی مانند کوبا نشان دهند.

به گفته کانل، کوبا با این وجود توانسته همه‌گیری کرونا را بیش از یک سال کنترل کرده و پنج واکسن کرونا بسازد.

رئیس‌جمهوری کوبا گفت: ما از تمامی انقلابیون می‌خواهیم تا به خیابان‌ها آمده و همه جا از انقلاب دفاع کنند. ما حاکمیت و استقلال این کشور را واگذار نمی‌کنیم. اگر می‌خواهند انقلاب را سرنگون کنند باید از روی جنازه ما رد شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha