تاکید دادستان کشور بر تسریع در پیوستن ایران به کنوانسیون حقوقی دریا

تهران - ایرنا - دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه به دنبال این هستیم که هرچه سریع تر ایران به کنوانسیون حقوقی دریای خزر بپیوندد، گفت: در جلسه امروز(دوشنبه) با سفیر ایران در روسیه تصمیم بر این شد که موضوع با جدیت بیشتری پیگیری شود تا به مرحله اجرا برسد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از دادستانی کل کشور، به منظور ارائه گزارش درباره اولین اجلاس دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر که به میزبانی روسیه برگزار شد، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با حضور در دفتر حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری با وی دیدار و گفت وگو کرد.

در حاشیه این دیدار حجت الاسلام و المسلمین منتظری در رابطه با نقش و جایگاه دادستانی کل جمهوری اسلامی ایران در توسعه همکاری‌ها با کشورهای ساحلی دریای خزر اظهار داشت: پنج کشور ساحلی دریای خزر (ایران، روسیه، ترکمستان، قزاقستان، آذربایجان) می‌توانند ارتباطات تنگاتنگی در حوزه‌های مختلف با یکدیگر داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از مباحث مهم بین دولت‌های کشورهای ساحلی دریای خزر موضوع رژیم حقوقی این دریا است که جمهوری اسلامی ایران مقدمات کار را برای پیوستن به این کنوانسیون فراهم کرده، اما هنوز به مرحله امضا نرسیده است.

دادستان کل کشور اضافه کرد: امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع در دولت آینده این مسئله در دستور کار قرار گیرد و به نتیجه نهایی برسد.

وی با بیان اینکه در حاشیه این کنوانسیون بحث صیانت از محیط زیست دریای خزر مطرح است خاطرنشان کرد: بخشی از مسئله صیانت از دریای خزر به وظایف و تکالیف دادستان‌های کل هر کشور مربوط می‌شود.

منتظری ادامه داد: اجلاس دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر چهارشنبه هفته گذشته به میزبانی روسیه برگزار شد که به علت شرایط ویروس کرونا و تغییر و تحولات در دستگاه قضایی فرصت حضور در این اجلاس برای ما فراهم نشد.

وی افزود: البته به صورت ویدئو کنفرانس و از راه دور در این اجلاس حضور یافته و نقطه نظرات خود را مطرح و پیشنهاداتی را ارائه دادیم. برای امضا اعلامیه پایانی اجلاس هم کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه به نمایندگی از اینجانب در اجلاس حاضر و اعلامیه پایانی اجلاس را امضا کرد.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه به دنبال این هستیم که هرچه سریعتر ایران به کنوانسیون حقوقی دریای خزر بپیوندد، گفت: چون کشورهای ساحلی دریای خزر در خصوص مسائل محیط زیستی باید با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند، بنابراین در بخش حقوقی و قضایی این مسئله را با اهتمام بیشتری دنبال خواهیم کرد.

منتظری در رابطه با اهمیت این اجلاس و توسعه همکاری‌ها گفت: معتقدیم که هرچه زودتر ایران به جمع امضا کنندگان کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر بپیوندد بهتر و سودمندتر است. به هرحال از بین پنج کشور ساحلی دریای خزر کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان به این کنوانسیون پیوسته و فقط ایران است که آن را تصویب نکرده؛ بنابراین نکاتی که مدنظر عزیزان است باید هرچه سریعتر جمع بندی شده تا نهایتا ایران به این کنوانسیون ملحق شود.

وی توضیح داد: اکنون وضعیت به گونه‌ای است که چهار کشور مذکور با هم همکاری و مناسبات مختلف دارند و ایران در این زمینه نباید از این جمع جدا مانده و متضرر شود؛ بنابراین امیدواریم هرچه زودتر در دولت آینده این موضوع در دستور کار قرار گرفته و با جدیت بیشتری دنبال شود.

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه نیز در حاشیه این دیدار ضمن ابراز خرسندی از توجه ویژه دادستان کل کشور به موضوع دریای خزر اظهار داشت: بنده در اولین اجلاس دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر افتخار نمایندگی از طرف دادستان کل جمهوری اسلامی ایران را داشته و در آن اجلاس حاضر بودم.
وی درباره این اجلاس و اهمیت آن گفت: به نظر می‌رسد یک ابتکار خوب از طرف دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر در این اجلاس صورت گرفته و آن هم مسئله صیانت از محیط زیست دریای خزر است زیرا یکی از خطراتی که دریای خزر در آینده با آن مواجه خواهد شد موضوع استفاده نابجا از منابع دریای خزر و مسائل محیط زیستی آن است.

جلالی افزود: ورود دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر می‌تواند یک اتفاق بسیار مهم باشد، خصوصا اگر یک همکاری قضایی نزدیک به یکدیگر داشته و بتوانند این رویه را دنبال کنند تا به نحو مناسبی از دریای خزر صیانت شود.

بنا بر این گزارش، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر مرداد سال ۹۷ به امضای سران پنج کشور ساحلی این دریا یعنی ایران، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان رسید اما هنوز در مجلس شورای اسلامی به تصویب نرسیده است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha