سایه سنگین کرونا دلتا بر روند بهبود اقتصاد اروپا

تهران-ایرنا- گسترش سریع گونه دلتا کرونا باعث شده تا اقتصاددانان در اروپا نسبت به تاثیر منفی این چالش بر روند بهبودی اقتصاد این قاره ابراز نگرانی کنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه فایننشال تایمز،  اقتصاددانان و تحلیلگران نگرانند گسترش شیوع کرونا دلتا، چشم‌انداز روشن پیش‌بینی شده اقتصاد اروپا در آینده را تضعیف کند.

این متخصصان حوزه اقتصاد هراس دارند افزایش موارد ابتلا به گونه جدید کرونا و به دنبال آن مجبور شدن دولتها برای اتخاذ دوباره برخی محدودیت های جدید در فعالیت های اجتماعی جوامع، اجاره ندهد اروپا روند بهبودی وضعیت اقتصادی خود را براساس پیش‌بینی‌ها رو به جلو حرکت دهد.

لغو برخی محدودیت های کرونایی در برخی از کشورهای اروپایی طی ماههای اخیر منجر به افزایش کسب‌وکارها شد که باعث شده بود بیشتر اقتصاددانان پیش‌بینی جدیدی از رشد اقتصادی برای اروپا در آینده داشته باشند. اما شیوع سریع و گسترده کرونا دلتا، شک و تردیدها را نسبت به تحقق روند رو به جلو اقتصاد اروپا افزایش داده است. با توجه به اینکه اکثر موارد جدید ابتلا کرونا در اروپا از نوع دلتا بوده و این مورد باعث شده تا میزان ابتلا به کرونا به بالاترین میزان طی ماههای اخیر برسد، نگرانی‌ها تشدید شده است.

"اریک نیلسن" یک اقتصاددان و تحلیل گر مسائل اقتصادی در این رابطه گفت: نسبت به اینکه شیوع کرونا دلتا، مسیر رو به جلو اقتصاد اروپا را منحرف کند، اندکی بیشتر نگران هستم. اگر بار دیگر محدودیت های کرونایی جدیدی تعیین شود، شرایط تا حدودی خوب پیش نخواهد رفت.

آلمان و فرانسه اخیرا به شهروندان شان نسبت به سفر به اسپانیا جایی که میزان موارد ابتلا به کرونا از پرتغال نیز پیشی گرفته، هشدار داده اند. این مسئله ضربه ای به صنعت گردشگری اسپانیا در آغاز فصل حیاتی گردشگری در این کشور محسوب می شود.

سایه سنگین کرونا دلتا بر روند بهبود اقتصاد اروپا

"پابلو هرناندز دکاز" رئیس بانک اسپانیا در این راستا گفت که پیش‌بینی‌ها از رشد اقتصادی قوی براساس این فرضیه بوده که این بحران پس از تابستان پایان می یابد و یا اینکه اسپانیا می تواند در تابستان امسال نیمی از درآمد گردشگری دوران قبل از شیوع کرونا را بدست بیاورد اما به دلیل شناسایی و گسترش نوع دلتا کرونا و تبعات آن، تردیدها در این زمینه افزایش یافته است.

هلند اخیرا اعلام کرد که برخی محدودیت ها را در مورد فعالیت رستوران ها و کافه ها بار دیگر اعلام خواهد کرد و دلیل آن افزایش ۱۰ برابری میزان ابتلا روزانه به کرونا بوده است. این اعلام هلند دو هفته پس از ان انجام شد که محدودیت ها در این بخش لغو شده بود.

در قبرس و پرتغال نیز یکسری قوانین محدودکننده در فعالیت های اجتماعی بار دیگر تعیین شده است.

مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیمارها نیز اعلام کرده که میزان ابتلا هفتگی به کرونا در اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا در مقایسه با هفته های گذشته افزایش یافته این در حالی است که میزان بستری ها و مرگ و میرها شرایط باثباتی داشته است.

"کارستن برژسکی" یک فعال اقتصادی گفت: دلایلی برای نگرانی وجود دارد. خطراتی وجود دارد و به نظر می رسد آهنگ حرکتی منفی است.

سایه سنگین کرونا دلتا بر روند بهبود اقتصاد اروپا

"کالوم پیکرینگ" اقتصاددان در مرز برنبرگ نیز تصریح کرد: به لطف روند واکسیناسیون در برخی کشورها، ما همچنان معتقدیم که بعید است کشورها بار دیگر مجبور شوند محدودیت های جدی گسترده را در قبال فعالیت های اقتصادی اعمال کنند.

وزیران دارایی ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان نیز اخیرا هشدار داده‌اند که افزایش شیوع گونه های جدید ویروس کرونا و دسترسی اندک به واکسن در کشورهای در حال توسعه، تهدیدی برای بهبود وضعیت اقتصادی جهان هستند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز روز گذشته اعلام کرد که وی به شدت نگران است گونه‌های جدید ویروس کرونا بتوانند به خطری برای روند بهبودی وضعیت اقتصاد جهان تبدیل شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha