۲۰ تیر ۱۴۰۰، ۱۷:۵۸
کد خبرنگار: 1279
کد خبر: 84400517
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رسیدگی به اختلافات حقوقی فعالان اقتصادی خوزستان تسریع می‌شود

اهواز - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز با اعلام راه‌اندازی شعبه تخصصی شورای حل اختلاف در محل پارلمان بخش خصوصی اهواز گفت: فعالیت این شعبه تخصصی، روند رسیدگی به اختلافات حقوقی فعالان اقتصادی خوزستان را تسریع خواهد کرد.

به گزارش ایرنا شهلا عموری روز یکشنبه در آیین بهره برداری از شعبه تخصصی شورای حل اختلاف اتاق بازرگانی اهواز بیان کرد: برای راه‌اندازی این شعبه، تلاش‌ زیادی صورت گرفت تا در نهایت شاهد کاهش پرونده‌های ورودی به شعب دادگستری و افزایش هرچه بیشتر صلح و سازش در دعاوی تجاری استان باشیم.

وی شوراهای حل اختلاف را حلقه مفقوده در رسیدگی به اختلافات و دعاوی فعالان بخش خصوصی دانست و افزود: این درحالی است که از ۲ ماه پیش، فعالیت شعب تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری در محل اتاق بازرگانی اهواز و با همکاری دادگستری خوزستان آغاز به کار کرده است.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با بیان اینکه زمان بر بودن رسیدگی به دعاوی باعث بروز مشکلات متعددی در روند فعالیت‌های اقتصادی است گفت: هدف از راه اندازی شعب دادگاه تجاری و همچنین شورای حل اختلاف اتاق بازرگانی اهواز، کاهش زمان رسیدگی به دعاوی و رسیدگی بهتر به اختلافات فعالان اقتصادی است.

عموری، به نقش تاثیرگذار قوه قضاییه در بهبود محیط کسب و کار اشاره کرد و ادامه داد: به‌منظور ایجاد این محیط، قانونگذار اقدام به تعیین مرجعی با عنوان شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرده که در این نهاد تاثیرگذار، قوه قضاییه نیز دارای کرسی است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز با اشاره به ظرفیت‌های مناسب اقتصادی خوزستان در زمینه‌های مختلف گفت: خوزستان با چنین ظرفیت‌های عظیمی، دارای شرایط پیچیده‌ای در زمینه تصمیم‌گیری است.

وی با بیان اینکه خوزستان دارای طولانی‌ترین مرز صادراتی با کشورهای همسایه به ویژه عراق است ادامه‌داد: این درحالی است که شاهد کاهش ظرفیت‌های استان در زمینه صادرات محصولات غیرنفتی به کشورهای مختلف هستیم.

عموری، کاهش حجم مراودات تجاری با کشورهای مختلف در همسایگی خوزستان را ناشی از عوامل متعددی دانست و گفت: از جمله این عوامل، نبود مدیریت واحد در مرزها است که ناشی از برخورد سلیقه‌ای برخی مدیران در اداره مرزها و در نهایت کاهش حجم صادرات است.

وی به ضعف ضمانت‌های اجرایی در برخی از قراردادهای تجاری اشاره‌ کرد و افزود: ضمانت‌های اجرایی قوی در فعالیت‌های تجاری، می‌تواند تا حد زیادی از ضرر و زیان بازرگانان پیشگیری کند.

عموری یکی از دلایل تضعیف ضمانت‌های اجرایی در قراردادهای تجاری را در دسترس نبود محاکم تخصصی برای رسیدگی به دعاوی دانست و ادامه داد: شعبه تخصصی شورای حل اختلاف اتاق بازرگانی، و شعب تخصصی دادگستری برای رسیدگی به دعاوی در کنار مرکز داوری اتاق بازرگانی اهواز می‌تواند به تقویت این ضمانت‌ها منجر شود.

گلایه بخش خصوصی از تعطیلی گمرک در روزهای پنجشنبه

عموری خواستار توجه به تفاهمنامه‌های منعقد شده در جهت تسریع صادرات محصولات غیرنفتی از طریق مرزهای خوزستان شد و گفت: تغییرات پیش آمده در ساعات کاری و تعطیلی روزهای پنجشنبه (بخشنامه اخیر استانداری خوزستان) باعث توقف فعالیت‌های صادراتی در این روز از هفته شده است.

وی بیان‌ کرد: با ابلاغ بخشنامه اخیر استانداری خوزستان، کارمندان گمرک در روزهای پنجشنبه در مرز حاضر نمی‌شوند و این موضوع باعث توقف روند صادرات کالا شده است؛ این درحالی است که برابر با تفاهمنامه‌های منعقد شده در ادوار گذشته، دستگاه‌های اجرایی مستقر در مرزها مرزهای استان باید به صورت ۲۴ ساعته خدمات مورد نیاز را برای توسعه صادرات غیرنفتی ارایه کنند.

رییس اتاق بازرگانی اهواز با بیان اینکه کشور عراق حاضر به افزایش حجم واردات است افزود: این موضوع به دلیل همکاری نکردن دستگاه‌های مربوطه، هم‌اکنون در حال تضعیف شدن است.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان در خصوص شرایط آب و هوایی حاکم بر استان نیز گفت: با افزایش دما در خوزستان از جمله در نقطه صفر مرزی،) تردد کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی امکان‌پذیر نیست، درصورتی که فعالیت دستگاه ایکس‌ری در مرز شلمچه می‌تواند بدون دخالت انسانی، به تسریع در روند صادرات کالا منجر شود.

وی ادامه داد: دستگاه ایکس‌ری در مرز شلمچه به‌دلیل اختلافات پیش آمده بین دستگاه‌های اجرایی در نحوه و مکان نصب آن، همچنان غیرفعال است.

عموری افزود: این شرایط، باعث افزایش هزینه‌ صادرات کالا برای تجار و بازرگانان می‌شود که از جمله آن می‌توان به هزینه‌های "شب خوابی کامیون‌ها" و "فاسد شدن برخی کالاها" اشاره کرد.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان همچنین با ابراز نگرانی از وضعیت صدور مجوزهای مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های مربوط به این امر گفت: همکاری دستگاه‌های اجرایی برای رفع این مشکلات با بخش خصوصی ضروری است.

وی همچنین درباره توقیف برخی از کالاهای صادراتی "به‌ظن قاچاق" بیان کرد: مدیریت واحد در مرزهای صادراتی می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی تا حد زیادی پیشگیری کند..

در این آیین از سوی معاون قضایی رییس کل دادگستری و رییس توسعه حل اختلاف خوزستان، سید سلطان حسینی امین، شهلا عموری، شاهرخ شیشه‌گر و علی عبدالخانی به عنوان اعضای شعبه تخصصی شورای حل اختلاف اتاق بازرگانی اهواز معرفی شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha