امام جواد( ع) با توجه به جوانی، تاثیر عمیقی در تاریخ تشیع داشتند

تهران- ایرنا- با آنکه امام جواد (ع) در هنگام شهادت بسیار جوان بودند اما با همین عمر کوتاهشان تاثیر عمیقی در تاریخ تشیع از لحاظ علمی و دینی داشتند و مایه مباهات و افتخار شیعه محسوب می‌شوند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه ، در پیامی فرا رسیدن سالروز شهادت نهمین امام شیعیان حضرت جواد الائمه (ع) را تسلیت گفت.

در متن پیام آمده است: امام جواد (ع) را ابن الرضا نیز گویند از همین رو اسم امام جواد که به میان می آید دلهای عاشقان اهل بیت علیهم السلام هم به باب الجواد و حرم امام رضا پر می کشد هم به کاظمین.

سازمان اوقاف و امور خیریه فرا رسیدن سالروز شهادت نهمین امام شیعیان حضرت جواد الائمه (ع) را تسلیت می گوید.

با آنکه امام جواد (ع) در هنگام شهادت بسیار جوان بودند اما با همین عمر کوتاهشان تاثیر عمیقی در تاریخ تشیع از لحاظ علمی و دینی داشتند و مایه مباهات و افتخار شیعه محسوب می‌شوند.

حضرت محمد بن علی بن موسی علیه السلام (۱۹۵-۲۲۰ق)، معروف به «امام جواد» و «امام محمد تقی»، نهمین پیشوای شیعیان است. آن حضرت پس از شهادت امام رضا علیه السلام در سن هشت سالگی به امامت رسید و سن کم او به هنگام امامت باعث شد برخی در امامت او تردید کنند. مدت امامت ایشان ۱۷ سال بود و در زمان ایشان دو خلیفه عباسی یعنی «مأمون» (۱۹۳-۲۱۸ق) و «معتصم» (۲۱۸-۲۲۷ق) به ترتیب بر سر کار بودند. این دو، امام را به اجبار از مدینه به بغداد احضار کردند تا او را در آنجا زیر نظر قرار دهند.

در دوره امامت امام جواد علیه السلام فرقه‌های اهل حدیث، زیدیه، واقفیه و غلات فعالیت داشتند و آن حضرت با آگاه کردن شیعیان از عقاید اشتباه آنان تلاش می کرد مانع از انحراف آنان و جذب شدنشان به این فرقه ها شود.

آن حضرت با دسیسه معتصم و توسط زهری که همسرش ام فضل (دختر مامون) به او خورانید به شهادت رسید. قبر ایشان در کنار جدش امام موسی بن جعفر علیه السلام در شهر کاظمین عراق قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha