هشدار واشنگتن درمورد افشای اسرار دولتی آمریکا در جریان مناقشه سعودی ها

تهران – ایرنا – دو پرونده قضایی که حاکم بالفعل عربستان را در گود مبارزه با مقام اطلاعاتی سابق این کشور قرار می‌دهد، خطر افشای اسرار حساس دولت آمریکا را دربردارد، امری که واشنگتن را به مداخله قضایی در این مورد وا داشته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این پرونده ها در دادگاه های آمریکا و کانادا درمورد اتهام فساد علیه سعد الجبری مقام سابق امنیتی عربستان مطرح است، فردی که از مدت ها قبل با مقام های آمریکایی در بخش عملیات مخفیانه ضد تروریستی همکاری داشته است.

این پرونده ها، تازه ترین مناقشه بین محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و الجبری را مورد توجه قرار می دهد.

شاهزاده محمد بن نایف حامی الجبری پس از برکناری به عنوان وارث تاج و تخت  در جریان کودتای سال ۲۰۱۷ کاخ سعودی، اکنون در بازداشت ریاض به سر می برد.

حال واشنگتن نگران است که این پرونده های قضایی خطر افشای اطلاعات حساس مرتبط با عملیات مخفیانه اش را در بر داشته باشد.

وزارت دادگستری آمریکا چندی پیش در قالب پرونده ای در دادگاهی در ماساچوست از قصد الجبری برای شرح اطلاعات مربوط به فعالیت های ادعایی امنیت ملی خبر داد.

در این پرونده بدون شرح جزئیات آمده است: دولت آمریکا در حال بررسی این مساله است که آیا و چگونه در این اقدام مشارکت داشته باشد که در صورت لزوم از طریق ادعای امتیازات دولتی مناسب باشد.

وزارت دادگستری آمریکا در پرونده دیگری خواستار زمان بیشتر از دادگاه شد، با توجه به اینکه مسائل امنیت ملی مستلزم قضاوت ظریف و پیچیده از سوی مقام های ارشد است.

در این پرونده قید شد که دولت آمریکا آماده ارائه اطلاعات بیشتر به دادگاه به صورت محرمانه است.

کارشناسان حقوقی گفته اند واشنگتن می تواند امتیاز اسرار دولتی را مورد استناد قرار دهد که به آمریکا امکان می دهد در برابر اطلاعاتی که برای امنیت ملی اش مضر است، مقاومت نشان دهد.

براساس این گزارش، الجبری سال گذشته ادعا کرد محمد بن سلمان درصدد ترور وی در کانادا برآمده است، کشوری که الجبری در تبعید زندگی می کند. همچنین گفته شد که دو فرزند الجبری برای اعمال فشار بر وی جهت بازگشت به خانه بازداشت شده اند.

این مخاصمه، مارس سال جاری (اسفند ۹۹) ابعاد تازه ای به خود گرفت، زمانی که شرکت دولتی «سکاب» سعودی، الجبری را به اختلاس ۳.۴۷ میلیارد دلار زمانی که در وزارت کشور بن سلمان مشغول به کار بود، متهم کرد.

این شرکت از دادگاه ماساچوست خواست دارایی های الجبری به ارزش ۲۹ میلیون دلار در بوستون را مسدود کند.

این درخواست چند هفته پس از آن مطرح شد که چند شرکت دولتی از الجبری در تورنتو به اتهام های مشابه شکایت کردند. دادگاهی در کانادا متعاقبا دستور مسدود شدن دارایی الجبری در سراسر جهان را صادر کرد.

تیم حقوقی الجبری ضمن رد هر گونه تخلف مالی، می گویند وی در مناقشه ای بین محمد بن سلمان و محمد بن نایف گرفتار شده است. محمد بن نایف از مارس ۲۰۲۰ زمان بازداشت اش مشاهده نشده است.

شرکت دولتی سکاب که براساس اعلام پرونده های قضایی، در سال ۲۰۰۸ از سوی محمد بن سلمان تاسیس شد، بخشی از شبکه شرکت های صوری است که با هدف پوشش عملیات امنیتی مخفیانه با آمریکا دایر شده است.

به منظور اثبات بی گناهی الجبری، دادگاه ملزم به تحقیق درمورد فعالیت های مالی سکاب است، از جمله اینکه این امور چطور برای برنامه های حساس مالی با مشارکت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، آژانس امنیت ملی آمریکا و وزارت دفاع ایالات متحده مورد استفاده قرار می گرفته است.

در حالی که وزارت دادگستری آمریکا در نظر دارد مانع از افشای اسرار دولتی در ماساچوست شود، مشخص نیست که چطور می تواند این کار را در دادگاه اونتاریو انجام دهد جایی که سلطه و نفوذ مستقیمی در آن ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha