کشاورزان از آتش زدن بقایای محصولات زراعی خودداری کنند

ارومیه-ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با هشدار نسبت به افزایش احتمال وقوع آتش سوزی همزمان با افزایش گرمای هوا در مراتع، زمین های کشاورزی و به ویژه مزارع گندم و جو گفت: کشاورزان نکات ایمنی را رعایت کنند و از آتش زدن بقایای گیاهان زراعی در پایان برداشت خودداری کنند. 

اکبر کرامتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه همزمان با فصل برداشت محصولات کشاورزی برخی از کشاورزان با هدف از بین بردن علفهای هرز باقیمانده در مزارع، از بین بردن آفات گیاهی، جلوگیری از ایجاد محیط مناسب تکثیر و آماده کردن زمین برای کشت دوم اقدام به سوزاندن بقایای محصولات می کنند، این اقدام علاوه بر اینکه چهره طبیعت را مخدوش می‌کند، باعث بروز مشکلات زیست محیطی فراوانی برای مردم و اکوسیستم منطقه می‌شود. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: در این راستا با توجه به خشکسالی‌های اخیر در کشور و استان و کاهش نزولات جوی، آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در بعضی مواقع باعث سرایت آتش از اراضی کشاورزی به جنگل‌ها و مراتع شده و ضمن از بین رفتن جنگل و تخریب منابع خاکی مشکلات فراوانی برای مردم و دستگاه‌های اجرایی در زمینه مهار آتش به بار آورده و نارضایتی عمومی را در پی داشته است.

وی اضافه کرد: جهت اجرای مواد ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع و قانون هوای پاک لازم است ،کشاورزان از این موضوع آگاهی یابند.

وی افزود: درباره کشاورزانی که نسبت به عدم رعایت مقررات قانونی یاد شده اقدام کنند اقدام به پیگرد قضایی می شود.

کرامتی افزود: مطابق ماده تبصره ۳ ماده ۲۰ قانون هوای پاک، در موارد استثنایی که آتش زدن نباتات یا بقایای گیاهی تنها راه دفع آفات و بیماری‌ها و آلودگی‌های گیاهی هست، این اقدام با اطلاع و شرایط خاص اعلامی از سوی ادارات جهاد کشاورزی در استان قابل اجرا است.

به گزارش ایرناطبق ماده ۲۰ قانون هوای پاک سوزاندن بقایای گیاهان زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است و متخلف به پرداخت جزای نقدی محکوم می‌شود.
علاوه براین آتش تمامی مواد و عناصر مفید برای کشاورزان در این زمینه را از بین می برد.

اذربایجان غربی دارای ۱۲۰ هزار هکتار باغ و بیش از ۶۰۰ هزار هکتار اراضی باغی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha