تحویل نقشه کاداستر ۴ میلیون هکتار اراضی کشاورزی به سازمان ثبت اسناد

تهران - ایرنا - مجری طرح کاداستر اراضی کشاورزی اعلام کرد: در راستای کاداستر اراضی کشاورزی تاکنون برای چهار میلیون هکتار از این اراضی نقشه تهیه و تحویل سازمان ثبت اسناد و مالکیت کشور شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «رضا جباران» افزود: تاکنون با استفاده از هواپیما و با کمک سازمان نقشه برداری، سازمان جغرافیایی کشور و بخش خصوصی از ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی عکس برداری انجام شده که از این سطح برای حدود ۱۰ میلیون هکتار ارتو فوتو یا عکس نقشه تهیه شده است.

مجری طرح کاداستر اراضی کشاورزی گفت: از این ارتو فوتو در راستای اجرای قانون کاداستر و تعیین حد و حدود اراضی و تهیه نقشه اراضی کشاورزی استفاده می شود.

جباران اظهار داشت: برای تطبیق این عکس نقشه ها با اطلاعات مالکیتی کشاورزان و همچنین با نقشه هایی که توسط دوربین های زمینی تهیه می شود، در سطح پنج میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با شرکت های مشاوره قرارداد بسته ایم که از این سطح تاکنون برای چهار میلیون هکتار اراضی نقشه تولید کرده ایم.

وی ادامه داد: نقشه تولید شده برای چهار میلیون هکتار نیز به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تحویل داده ایم تا در بانک جامع مکانی این سازمان جانمایی شود.

مجری طرح کاداستر اراضی کشاورزی با بیان این که از چهار میلیون هکتار نقشه تهیه شده، تاکنون حدود یک میلیون هکتار آن بررسی و به تایید سازمان نقشه برداری کشور رسیده است، گفت: این یک میلیون هکتار اراضی تایید شده توسط سازمان نقشه برداری می تواند منجر به صدور سند برای کشاورزان شود.

وی، فرآیند تهیه کاداستر و نقشه اراضی کشاورزی و تطبیق آن با واقعیت و اطلاعات موجود، اصلاحات و تایید نقشه ها از سوی سازمان نقشه برداری کشور را بسیار پیچیده و زمانبر عنوان کرد و اذعان داشت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز تاکنون برای ۶۸۵ هزار هکتار از این یک میلیون هکتار نقشه اراضی تایید شده، سند کاداستری صادر کرده است.

جباران گفت: در کاداستر اراضی ملی و دولتی، مالک این اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور است، از این رو این سازمان خودش نقشه برداری می کند و نقشه ها را تحویل می دهد و سند برای این اراضی صادر می شود ضمن آن که قطعات این اراضی بسیار بزرگ است، اما در اراضی کشاورزی، مردم مالک اراضی هستند و اطلاعات و اسنادشان را باید در اختیار ما و سازمان ثبت اسناد و املاک قرار می دهند.

وی افزود: نقشه های اراضی کشاورزی بسیار دقیق و در مقیاس یک دو هزارم است ضمن آن که تعداد قطعات کشاورزی زیاد و میانگین اغلب مالکیت قطعات حدود ۱.۵ هکتار است.

جباران درباره اهمیت اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی اذعان داشت: با انجام کاداستر و صدور سند برای اراضی کشاورزی، کشاورزان مشکل مالکیتی با اراضی ملی و اراضی مالکان زمین های اطراف خود نخواهند داشت، ضمن آن که این سند ها برای اراضی کشاورزی ارزش افزوده ایجاد می کنند و به عنوان وثیقه بانکی نیز استفاده می شوند.

وی، درباره اهمیت سند کاداستری در حفظ کاربری اراضی کشاورزی نیز گفت: با صدور سند کاداستری، ما از هرگونه نقل و انتقال این اراضی در دفاتر اسناد رسمی مطلع می شویم در حالی که اگر سند نباشد نقل و انتقال اراضی به صورت قولنامه ای انجام می شود و ممکن است کلاهبرداری صورت بگیرد.

مجری طرح کاداستر اراضی کشاورزی از کشاورزان خواست برای پیشبرد طرح کاداستر اراضی کشاورزی هنگام نقشه برداری زمینی و صدور سند با ارایه اسناد و مستندات خود به سازمان امور اراضی کشور و یا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همکاری کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha