سه نفر طی کمتر از یک ماه در زرینه‌رود شاهین‌دژ غرق شدند

مهاباد- ایرنا- مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی شاهین‌دژ گفت: طی کمتر از یک ماهه گذشته سه مورد غرق شدگی منجر به فوت در زرینه رود این شهرستان اتفاق افتاده است.

هیمن نباتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دلیل رعایت نکردن توصیه های های مکرر از سوی شهروندان برای شنا در زرینه رود این شهرستان، متاسفانه سه مورد غرق شدگی منجر به فوت در منطقه "پاره" در حدفاصل شهر کشاورز و میاندوآب اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه همگی این افراد زیر ۳۰ سال سن داشتند، اظهار داشت: هیچ گونه مانع و تابلوی هشدار دهنده ای برای اعلام خطر شنا ممنوع در مسیر رودخانه وجود ندارد و امکانات نجات غریق نیز در این منطقه وجود ندارد.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی شاهین‌دژ اظهار داشت: آخرین مورد غرق شدگی روز جمعه حوالی ساعت ۱۶ روی داد که یک جوان ۱۹ ساله شاهین دژی اهل روستای "حمید" برای شنا به داخل رودخانه زرینه رود در نزدیکی روستای "گوگجلو" رفته بود که پس از چند ساعت جنازه بی جان او از آب بیرون کشیده شد.

نباتی تاکید کرد: برای کمک به افراد غرق شده، نجات مصدوم در نیم ساعت اول مخصوصا اگر در آب سرد غرق شده باشد، شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد ولی اگر بیش از ۲ ساعت از آب خارج شود ،هیچ گونه عملیات پزشکی موثر نخواهد بود.

وی از همه شهروندان به ویژه اهالی روستاهای حاشیه رودخانه زرینه رود خواست تا از شنا کردن در آب این رودخانه به دلیل شدت جریان آن اکیدا خودداری کرده و والدین نیز کنترل بیشتری را در این امر برروی فرزندانشان انجام دهند. 

رودخانه زرینه به طول ۲۴۰ کیلومتر از دامنه‌های شرقی چهل چشمه کردستان (مابین بانه - سقز) سرچشمه می‌گیرد و بعد از گذشتن از مسیرهای طولانی و بهره مند ساختن اراضی کشاورزی زیادی بر سر راه خود از شاهین‌دژ می‌گذرد و در ادامه مسیر بعد از طی دشت وسیع میاندوآب به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

همه‌ساله با آغاز فصل تابستان شماری از مردم برای فرار از گرما به حاشیه رودخانه ها و سدهای استان رفته و اقدام به شنا کردن در آنها می‌کنند که تعدادی از آنها دچار حادثه شده و غرق می‌شوند.

شاهین‌دژ با ۹۵ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha