انتقاد ستاد حقوق بشر از فرایند پیچیده اداری وموانع تحصیلی کودکان افغان

تهران - ایرنا - ستاد حقوق بشر با انتشار مطلبی در اینستاگرام از موانع تحصیل کودکان افغانستانی در کشورمان انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، ستاد حقوق بشر ایران با انتشار مطلبی در اینستاگرام در واکنش به خبری مبنی بر پاسخ رد دفتر کفالت در خصوص تحصیل کودکان افغانستانی، نوشت: رهبر انقلاب در سال ۱۳۹۴ یک دستور تاریخی دادند: «همه کودکان افغانستانی (دارای شرایط قانونی حضور در ایران و یا بدون آن) باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند.» بنابراین، اضافه کردن فرآیندهای پیچیده اداری و یا افزودن هر نوع شرطی برای تحصیل کودکان افغانستانی، که مانع تحصیل این کودکان شود، خلاف متن صریح دستور رهبر انقلاب است.

انتقاد ستاد حقوق بشر از فرایند پیچیده اداری وموانع تحصیلی کودکان افغان

در ادامه این متن آمده است: لازم است نهادهای مسئول در این رابطه، با حذف شروط جدید یا هر روش دیگری، موضوع را تدبیر کنند تا شرایط لازم برای تسهیل ثبت نام فوری این کودکان فراهم شود.

این در حالی است که در پی جنجال‌های ایجادشده در خصوص ثبت نام اتباع افغانستانی، محمودی مدیر کل اداره اتباع و مهاجرین در گفت و گویی در پاسخ به گلایه‌های افغانستانی‌های مقیم ایران گفت کودکانی که متولد ایران هستند و گواهی تولد دارند به صورت مستقیم در مدارس ثبت نام می‌شوند.

وی همچنین تصریح کرد بخش‌نامه جدید اداره اتباع به همه دفاتر کفالت ابلاغ شده است و همه موظف به اجرایی کردن آن هستند. به زودی برای ثبت نام مهاجرین افغانستانی که هیج مدرکی ندارند؛ فرآیندی اعلام و عمومی می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha