کرونای دلتا در بین مردم فارس همچنان می‌چرخد

شیراز - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به قدرت بالای سرایت پذیری کرونا نوع هندی، بر مشارکت بیشتر مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد و گفت: هرگونه بی توجهی، سهل انگاری و رعایت نکردن پروتکل ها زمینه ساز شدت چرخش و انتقال این بیماری در جامعه است.

مهرزاد لطفی روز شنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کووید۱۹ با بیان اینکه کرونا هندی دلتا در کمین جامعه است و باید مراقبت ها را جدی تر بگیریم افزود:  با توجه به چرخش بالای کرونا دلتا  در بین افراد جامعه باید مراقب کمین های این ویروس باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هرگونه بی توجهی، سهل انگاری و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، حضور در تجمعات و مراکز پرتردد را زمینه ساز شدت چرخش و انتقال این بیماری در جامعه دانست.

لطفی گفت: موج پنجم کرونا با وجود نوع جهش یافته هندی، بسیار سهمگین تر از موج های پیشین است و مسوولان دستگاه های اجرایی باید نظارت بیشتری بر رعایت پروتکل های بهداشتی و اعمال محدودیت ها به ویژه در اماکن پرتردد داشته باشند و در رعایت محدودیت های کرونایی، سخت گیری جدی انجام شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تنها راه پیشگیری از ابتلا به کرونا و برون رفت از بحران را جدی گرفتن پروتکل های بهداشتی دانست و مشارکت همه اقشار جامعه را برای رسیدن به این امر خواستار شد.

 لطفی همچنین در این نشست وضعیت آمار مبتلایان به کروناویروس و جانباختگان این بیماری در شیراز و استان، روند انجام تست های pcr در مراکز ۱۶ ساعته و تست های سریع، فعالیت آزمایشگاه های تشخیصی کووید۱۹، همچنین اقدامات کارگروه های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید۱۹ را ارزیابی کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی  شیراز  نیز با اعلام آخرین وضعیت کرونا در استان فارس، وضعیت ۱۸۱ بیمار کووید ۱۹ در بخش های ICU بیمارستان های استان را وخیم اعلام کرد.

عبدالرسول همتی با اعلام آخرین آمارهای مربوط به کرونا بیان کرد: در طول بحران بیماری کووید۱۹، در مجموع یک میلیون و ۹۰ هزار تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده است که از این تعداد، ۹۹۶ هزار و ۶۶۸ مورد تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان بوده و با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۸۵ هزار و ۹۷۴ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۱۱۶ هزار و ۷۶۱ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۹ هزار و ۱۷۹ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۰۵ هزار ۱۵۳ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه در ادامه از بهبودی ۲۷۴ هزار و ۲۷۳ نفر از ابتدای شیوع بیماری تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

همتی با ابراز تاسف از جان باختن هفت هم استانی دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹، تعداد جانباختگان کرونا در فارس را از ابتدا تا امروز، نوزدهم تیر، چهار هزار و ۸۷۸ نفر اعلام کرد.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را هزار و ۶۶۶ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۱۸۱ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

آمار مبتلایان کرونا در فارس به تفکیک شهرستان های استان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام بیماران شناسایی شده از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به تفکیک شهرستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از مجموع ۳۰۵ هزار و ۱۵۳ بیمار شناسایی شده، ۱۳۵ هزار و ۸۵۰ مورد مربوط به شیراز؛ ۹ هزار و ۷۲۰ مورد مربوط به کازرون؛ هفت هزار و ۶۳۷ مورد مربوط به مرودشت؛ پنج هزار و ۸۵۵ مورد مربوط به ممسنی؛ پنج هزار و ۵۴۱ مورد مربوط به داراب؛ چهار هزار و ۷۲۲ مورد مربوط به فیروزآباد و  چهار هزار و ۲۴۹ مورد مربوط به لامرد است .

همچنین ؛ سه هزار و ۸۸۳ مورد مربوط به آباده؛ سه هزار و ۸۲۵ مورد مربوط به کوه چنار؛ سه هزار و ۵۰۰ مورد مربوط به کوار؛ سه هزار و ۴۴۷ مورد مربوط به استهبان؛ سه هزار و ۲۵۶ مورد مربوط به اقلید؛ سه هزار و ۴۴ مورد مربوط به سپیدان؛ ۲ هزار و ۸۹۷ مورد مربوط به نی ریز؛ ۲ هزار و ۷۶۶ مورد مربوط به قیر و کارزین؛ ۲ هزار و ۵۷۳ مورد مربوط به زرین دشت؛ ۲ هزار و ۵۶۷ مورد مربوط به فراشبند؛ ۲ هزار و ۳۳۹ مورد مربوط به رستم؛ ۲ هزار و ۱۹۵ مورد مربوط به ارسنجان؛ ۲ هزار و ۸۶ مورد مربوط به زرقان است .

به گفته وی، هزار و ۹۵۲ مورد مربوط به خرم بید؛ هزار و ۸۶۳ مورد مربوط به مُهر؛ هزار و ۸۴۴ مورد مربوط به خرامه؛ هزار و ۸۳۶ مورد مربوط به پاسارگاد؛ ؛ هزار و ۱۷۸ مورد مربوط به سروستان؛ هزار و ۱۵۸ مورد مربوط به بوانات؛ هزار و ۱۰۲ مورد مربوط به بختگان؛ هزار و ۷۰ مورد مربوط به بیضاء و ۶۳۸ مورد مربوط به سرچهان بوده و سایر مبتلایان نیز مربوط به دیگر دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان است.

تزریق واکسن به افراد بالای ۶۷ سال 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز همچنین گفت: از فردا یکشنبه بیست تیر ۱۴۰۰، واکسن علیه کرونا  به افراد بالای ۶۷ سال در فارس که پیامک نوبت دهی دریافت کرده اند تزریق می شود.

 همتی با اشاره به توزیع جدید واکسن علیه کرونا  از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور، گفت: امروز سهمیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز تحویل داده شد.

این مقام مسوول در دانشگاه افزود: از فردا یکشنبه بیست تیر ۱۴۰۰ در مراکز تزریق واکسیناسیون، به افراد بالای ۶۷ سال که پیامک نوبت دهی دریافت کرده اند واکسن علیه کرونا   تزریق می شود.

او ادامه داد: افرادی که نام آنها براساس سامانه سیب استخراج شده، پس از دریافت پیامک نوبت دهی ، می توانند در زمان اعلام شده برای تزریق واکسن به مرکز اعلام شده در پیامک مراجعه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه بیان کرد: فعالیت مراکز تزریق واکسیناسیون خودرویی طی دو شیفت ،صبح از ساعت ۶تا۱۰صبح وعصر از ساعت۶عصر تا۱۰شب انجام می شود و در دیگر مراکز انجام واکسیناسیون، از ۶ صبح آغاز و تا پایان حضور مراجعین دارای نوبت واکسن تزریق می شود.

او اظهار کرد: در حال حاضر سهمیه واکسن به طور هفتگی از سوی وزارت بهداشت توزیع و به گروه های هدف اطلاع رسانی می شود که در صورت توزیع واکسن بیشتر، واکسن به گروه های سنی پایین تری تزریق می شود.

دکتر همتی یادآور شد: حضور افراد در مراکز واکسیناسیون تنها بر اساس پیامک نوبت ‌دهی بوده و از افراد دیگر گروه های سنی درخواست می شود برای پیشگیری از هرگونه اختلال و ازدحام جمعیت در محل های تزریق واکسن و حفظ سلامت خود و دیگران، تنها پس از دریافت پیامک در روزهای آینده، به مراکز واکسیناسیون اعلام شده در پیامک مراجعه کنند، چرا که امکان پذیرش افراد خارج از نوبت های پیامک شده وجود ندارد و هر گونه مراجعه خارج از شرایط یاد شده، موجب اختلال در روند اجرای واکسیناسیون خواهد بود.

برای دریافت آخرین اطلاعات مربوط به واکسیناسیون در استان فارس، به پایگاه اینترنتی covidvaccine.sums.ac.ir مراجعه کنید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha