فرصت ۱۰ روزه کنکوری‌های ۱۴۰۰ برای ارسال اعتراض‌ها به سازمان سنجش

تهران- ایرنا- آن دسته از کنکوری‌های سال ۱۴۰۰ که بعد از مشاهده کلید سوال‌های آزمون، نسبت به سختی سوال‌ها اعتراض دارند، تا ۱۰ روز دیگر (۲۸ تیر ماه) می‌توانند اعتراض خود را ارسال کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، سوال های درس ریاضی سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی در کنکور سراسری ۱۴۰۰ اعتراضات کنکوری ها را به دنبال داشت. بعد از انتشار کلید سوال ها، داوطلبان کنکوری نسبت به سخت بودن سوال های این درس انتقادات خود را رسانه ای کردند.

سه شنبه هفته گذشته، حسن ملکی، رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با ارسال نامه ای به ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور با انتقاد نسبت به سخت بودن سوال های این آزمون، نوشت: با توجه به گزارش های دریافتی و بررسی های انجام شده روی سوالات آزمون سراسری سال جاری با این که انتظار می رفت با عنایت به هماهنگی و مکاتبات قبلی به عمل آمده با آن سازمان در طراحی سوالات آزمون امسال شرایط خاص کرونایی درنظرگرفته شود تا از فشارهای روانی که در این ۲ سال به دانش آموزان و خانواده های آنان وارد شده است کاسته شود، متاسفانه نه تنها در برخی از دروس (خاصه درس ریاضی) چنین موردی رخ نداد بلکه شاهد عدم تطابق برخی سوالات آزمون با رویکرد، اهداف و دامنه محتوایی کتاب های درسی بودیم، تا حدی که برخی از سوال ها صراحتا ناظر به مفاهیمی بود که در کتاب های درسی هیچ اشاره ای به آنها نشده است.

وی در این نامه افزود: هر چند سال های گذشته نیز کم و بیش چنین مواردی اتفاق افتاده بود و مورد اعتراض این سازمان نیز قرار گرفت اما سوالات آزمون سراسری امسال موید این امر است که به اعتراض ها توجه کافی نشده است.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این نامه تصریح کرد: تخطی سوالات آزمون از برنامه های درسی رسمی باعث از بین رفتن اعتماد جامعه به نظام آموزش رسمی کشور، تحت الشعاع قرار گرفتن اهداف برنامه درسی، ترویج کتب کمک آموزشی و جزوات غیراستاندارد و مراجعه دانش آموزان به موسسات کنکور را در پی خواهد داشت.

واکنش سازمان سنجش: سوالات سخت حذف می‌شود

سازمان سنجش آموزش کشور پنجشنبه هفته گذشته نیز با صدور اطلاعیه ای خطاب به داوطلبان کنکوری و خانواده های آنان اعلام کرد که در کنکور سراسری ۱۴۰۰، حدود ۷۱ عنوان درسی در پنج گروه آزمایشی، مورد آزمون قرار گرفت که بر اساس برآورد اولیه این سازمان، به‌ غیر از درس ریاضی، بقیه دروس ۱۰ تا ۱۵ درصد آسان‌تر بود.

سازمان سنجش به علت دشوارتر بودن درس ریاضی اشاره و تاکید کرده بود: دشوارتر شدن درس ریاضی نسبت به سال گذشته، به علت سیستم‌محور بودن انتخاب سؤال بود و فردی نبوده است. این امر در درس شیمی آزمون سال قبل هم اتفاق افتاد و با تراز کردن نمرات، مسأله سختی و آسانی سؤال‌ها حل خواهد شد.

این سازمان به داوطلبان معترض اطمینان خاطر داد که در آزمون‌های رقابتی، نمره خام مبنای رتبه‌ متقاضیان نیست. نمرات خام هر متقاضی در هر ماده درسی با استفاده از روش‌های اندازه‌گیری و سنجش، تراز می‌ شوند و کم شدن نمره خام به معنی کم شدن نمره تراز نیست.

بر اساس برآوردهای اولیه این سازمان، در گروه آزمایشی علوم‌ ریاضی و در درس ریاضی، تعداد محدودی سؤال از بین ۵۵ سؤال چالشی بود و می‌توان گفت در کل فضای مجازی، تمامی بحث‌ها در رابطه با سختی درس ریاضی مربوط به همین تعداد سؤال است. این سازمان با بررسی مجدد و درنظرگرفتن اینکه اگر مطالب سؤال خارج از سرفصل‌های کتاب درسی باشد یا ابهام داشته باشد، آن سؤال به‌ صورت تأثیر مثبت اعمال یا حذف خواهد شد.

فرصت ۱۰ روزه تا پایان مهلت ارسال اعتراض‌ها

سازمان سنجش آموزش کشور هر سال بعد از انتشار کلید سوال های آزمون، فرصتی را در اختیار داوطلبان برای ارسال اعتراض های خود قرار می دهد. این مهلت از ۱۵ تیرماه در درگاه request.sanjesh.org آغاز شده و این مهلت ۱۰ روز دیگر برای داوطلبان باقی است که اعتراض خود را به گوش سازمان سنجش برسانند.

کنکور سراسری امسال در روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه در ۴۱۴ شهرستان و با رقابت بیش از یک میلیون و ۱۹۴ هزار داوطلب در پنج گروه آزمایشی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha