رکوردشکنی نقاشی ۵۰۰ ساله «داوینچی» از یک خرس

تهران- ایرنا- طرحی که «لئوناردو داوینچی» بیش از ۵۰۰ سال پیش با تکنیک سیلورپوینت از سر یک خرس کشید، رکورد گران‌ترین نقاشی حراج شده از این نقاش معروف ایتالیایی را شکست.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نقاشی سر یک خرس (Head of a Bear) از لئوناردو داوینچی که بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد، پس از دو ماه انتظار سرانجام در حراجی کریستیز در لندن به مزایده گذاشته شد و به قیمت استثنایی ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار پوند چکش خورد.

این نقاشی نفیس موفق شد رکورد گران‌ترین نقاشی حراج شده از داوینچی را بشکند، این رکورد پیش از این در اختیار نقاشی اسب و سوار (Horse and Rider) بود که در سال ۲۰۰۱ به قیمت ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار به فروش رسید.

داوینچی طرح این خرس را در ابعاد (سه اینچ در سه اینچ) هفت در هفت سانتی‌متر با تکنیک سیلورپوینت که از استادش آندرئا دل وروکیو فراگرفته بود، با استفاده از میله‌ای به جنس نقره خالص روی یک کاغذ صورتی-بژ کم رنگ کشید.

نقاشی سر یک خرس یکی از معدود آثار این استاد نقاش دوره رنسانس است که هنوز در مجموعه‌های خصوصی دست به دست می‌شود؛ این نقاشی زمانی به سر توماس لارنس نقاش و مجموعه‌دار انگلیسی تعلق داشت تا این که در سال ۱۸۶۰ میلادی در حراجی کریستیز به قیمت ۲ هزار پوند و ۵۰ پنس به فروش رسید. کاپیتان نورمن رابرت کلویل دیگر مجموعه‌دار معروف هنری نیز زمانی صاحب این نقاشی بود.  

این تابلو که ارزش تخمینی آن حدود ۱۲ میلیون پوند برآورد شده بود، تاکنون در برخی از معروف‌ترین موزه‌های جهان به نمایش در آمده است. نگارخانه ملی لندن یکی از این موزه‌هاست که در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به عنوان بخشی از یک نمایشگاه از آثار داوینچی میزبان این نقاشی بود.

لئوناردو داوینچی دانشمند، نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین‌شناس، نقشه‌کش، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی دوره رنسانس بود که با وجود تنها ۲۵ اثر برجای نمانده، به عنوان یکی از بزرگترین نقاشان تاریخ شناخته می‌شود.

یکی دیگر از نقاط برجسته این حراجی که حراج استثنایی (The Exceptional Sale ) نام داشت، فروش یادداشتی امضا شده به دست اسحاق نیوتون بود که به قیمت بالای ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند چکش خورد. مجموع درآمد حاصل از این حراجی ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند بود.

سال ۲۰۲۱؛ سال رکوردشکنی در حوزه حراج‌ آثار اساتید کلاسیک

نقاشی داوینچی تنها رکوردشکنی اخیر در حوزه آثار اساتید کلاسیک نبود؛ ژانویه امسال (بهمن 99) یک نقاشی کوچک از ساندرو بوتیچلی، دیگر نقاش معروف ایتالیایی، در حراجی ساتبیز نیویورک به قیمت ۹۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار چکش خورد و رکورد گرانترین نقاشی حراج شده از این استاد نقاشی رنسانس را شکست. پس از تابلوی سالواتور موندی از داوینچی که در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رسید، این تابلو گرانقیمت‌ترین اثر اساتید کلاسیک در تاریخ حراج‌های هنری شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha