استاد «حسن نظریان» فردی فروتن و فعال عرصه فرهنگ و دانش بود

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی ضمن تسلیت درگذشت استاد حسن نظریان پژوهشگر، مورخ و اندیشمند نیشابوری، از وی به عنوان فردی فروتن و فعال عرصه فرهنگ و دانش یاد کرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن پیام تسلیت سیدعباس صالحی آمده است: خبر درگذشت پژوهشگر، مورخ و پیشکسوت مطبوعات نیشابور مرحوم حسن نظریان موجب تاسف شد.

اینجانب فقدان این استاد فرهیخته، فروتن و فعال عرصه فرهنگ و دانش را به همه مردم نیشابور و اهالی فرهنگ، رسانه و میراث‌بانان ایران اسلامی تسلیت می‌گویم. از خداوند متعال برای آن فقید سعید علو درجات و رحمت واسعه و برای بازماندگان معزز صبر و اجر مسالت دارم.

استاد «حسن نظریان» فردی فروتن و فعال عرصه فرهنگ و دانش بود

استاد حسن نظریان در یک نگاه

استاد حسن نظریان پژوهشگر، مورخ و اندیشمند معاصر نیشابور متولد ۲۶ اسفند ۱۳۱۹ در این شهرستان که در خانواده متدین و اهل علم دیده به جهان گشود.

وی پس از دانش‌آموختگی از دانشسرای مقدماتی در سال ۱۳۴۰  وارد آموزش و پرورش نیشابور و بعد از ۳۳ سال تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی و مسئولیت آموزش متوسطه بازنشسته شد.

این چهره فرهیخته علمی تدریس در دبیرستان‌ها، مراکز تربیت معلم، دانشگاه آزاد اسلامی، تدریس تاریخ اسلام و ادیان در حوزه علمیه شهید شاه آبادی، تدریس قرآن پژوهی در مراکز قرآنی، استادی انجمن سینمای جوان، گردآوری موقوفات، عضویت شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیشابور، معاونت علمی مرکز دایره المعارف نیشابور و عضویت کمیته علمی همایش فضل بن شاذان را  در کارنامه کاری خویش داشت.

استاد نظریان از طراحان اصلی روزهای ملی عطار و خیام و ثبت سالروز ورود حضرت امام رضا (ع) به نیشابور در تقویم ملی بود. 

وی عضو کمیته علمی کنگره جهانی خیام از سوی سازمان جهانی یونسکو بود و طی سالیان متمادی در برگزاری مراسم روزهای ملی عطار و خیام به عنوان مسوول هیات علمی و دعوت از چهره‌های علمی فعالیت نمود.

استاد نظریان همچنین از فعالان عرصه رسانه و هیات موسس نشریه صبح نیشابور اولین نشریه محلی استان خراسان رضوی بود و طی سال‌های بعد مجله بینالود را نیز به عنوان نخستین مجله فرهنگی و ادبی در نیشابور به اتفاق اهالی فرهنگ و ادب راه اندازی نمود و  مقالات فراوان علمی در خصوص نیشابور در مطبوعات به چاپ رساند. 

استاد «حسن نظریان» فردی فروتن و فعال عرصه فرهنگ و دانش بود

تالیف کتاب فرهنگ جغرافیای تاریخی نیشابور و برگزاری سلسله برنامه های فرهنگی و هنری هفت شهر عشق و هفت شب شعر نیز از دیگر ثمرات فرهنگی مرحوم نظریان است.

استاد حسن نظریان، پژوهشگر و مورخ نیشابوری پس از عمری مجاهدت در عرصه علم، ایمان، اخلاق و عمل دیروز (جمعه ۱۸ تیر) به دیدار حق شتافت.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha