صلح و آرامش جز با حاکمیت ارزش‌های انسانی به وجود نمی‌آید

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: صلح و آرامش در جهان جز با حاکمیت ارزش‌های انسانی در جامعه به وجود نمی‌آید.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جمعه شب (۱۸ تیرماه) در چهاردهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی لندن (مجازی) با عنوان «انسجام و هماهنگی میان اصول اسلامی و ارزش های انسانی» در سخنانی با موضوع «نقش ارزش های انسانی در تحقق صلح جهانی از دیدگاه قرآن» خاطرنشان کرد: بدون این دیدگاه وحدت گرا و بدون اینکه این امت را یک امت واحده بدانیم، نمی توان به تحقق سایر اهداف امت اسلامی از جمله رسیدن به عزت و کرامت و قدرت و پیشرفت اندیشید. 

با اشاره به عنوان کنفرانس چهاردهم وحدت اسلامی گفت: ارزش های انسانی مشترک چیزی نیست که کسی بتواند آن را انکار کند. چرا که بر اساس آیه ۳۰ سوره مبارکه روم « فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا ۚ لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّه» این ارزش ها در فطرت انسانی راسخ و استوار است و همه ادیان آسمانی به این جهت آمده اند که بر این فطرت تاکید کنند. به همین دلیل خداوند در پایان این آیه کریمه می فرماید: ذَٰلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَٰکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ. از این رو می توان گفت بشریت هر زمان به ارزش های انسانی نزدیک شود، به دین قیّم نیز نزدیک شده است. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: کسانی که در عمل با ارزش های انسانی مخالفت می کنند، امروز شعارهای دروغینی در رابطه با این ارزش ها سر می دهند تا نظر مردم را جلب کنند. آنها تلاش می کنند با نیرنگ و شعارهای ظاهری از ارزش‌های انسانی برای منافع خود بهره برداری کنند در حالی که خداوند بر قلب آنها آگاه است چنانکه خداوند در آیه ۲۰۴ سوره بقره می فرماید: وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یُعْجِبُکَ قَوْلُهُ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَیُشْهِدُ اللَّهَ عَلَیٰ مَا فِی قَلْبِهِ وَهُوَ أَلَدُّ الْخِصَامِ (و از میان مردم کسی است که در زندگی این دنیا سخنش تو را به تعجّب وامی‌دارد، و خدا را بر آنچه در دل دارد گواه می‌گیرد، و حال آنکه او سخت‌ترین دشمنان است.) 
دکتر شهریاری افزود: این خصومتی که در آیه بیان شده است، زمانی بروز می کند که انسان قدرت و مسئولیتی پیدا کند و عمداً به نابودی اصول اخلاق انسانی و ایجاد تنازع و سیاست گرسنه نگه داشتن مردم و تروریسم مالی و تخریب زیرساخت های کشورها روی آورد؛ حتی ابائی ندارند که با راه انداختن جنگ و خونریزی، میلیون ها نفر را کشته یا از سرزمینشان آواره کند. بر اساس آیه شریفه ۲۰۵ سوره بقره که می فرماید: وَإِذَا تَوَلَّیٰ سَعَیٰ فِی الْأَرْضِ لِیُفْسِدَ فِیهَا وَیُهْلِکَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ ۗ وَاللَّهُ لَا یُحِبُّ الْفَسَادَ (و چون برگردد [یا ریاستی یابد] کوشش می‌کند که در زمین فساد نماید و کِشت و نسل را نابود سازد، و خداوند تباهکاری را دوست ندارد.) 

فطرت پاک بشری با شوق به تحقق ارزش های انسانی، در مقابل افراد مفسد قرار داشته و این مفسدان به محض اینکه فرصتی به دست می آوردند جوامع را به نابودی و تخریب اموال و کشتن انسان ها می کشاندند. 

دکترشهریاری تاکید کرد: این مفسدی که بر اساس آیات قرآن بشریت را در معرض خطر قرار می دهد، روحیه استکباری دارد یعنی نصیحت و موعظه را نمی پذیرد و به ندای فطرت انسانی را خاموش می‌کند بلکه حتی در مقابل نصیحت، به عداوت خود پافشاری کرده و به اقدامات مجرمانه خود می افزاید. تا جایی که سرنوشت حتمی او اینگونه می شود: « وَإِذَا قِیلَ لَهُ اتَّقِ اللَّهَ أَخَذَتْهُ الْعِزَّةُ بِالْإِثْمِ ۚ فَحَسْبُهُ جَهَنَّمُ ۚ وَلَبِئْسَ الْمِهَادُ» (و چون به او گفته شود: «از خدا پروا کن» نخوت، وی را به گناه کشاند. پس جهنم برای او بس است، و چه بد بستری است.) به طوری که هیچ یک از قوانین حقوق بشر و قراردادهای سازمان ملل و حتی ندای ملت های مستضعف جهان نمی تواند از اقدامات او جلوگیری کند و به ظلم و تجاوز خود ادامه می دهد.

این همان خطری است که در گذشته و حال حاضر ارزش های اسلامی را تهدید کرده و خواهد کرد و راهی برای جلوگیری از این خطر وجود ندارد جز آنکه ادیان آسمانی روشی را برای ریشه کن کردن این خطر ارائه دهند و آن را از بین ببرند تا به سوی رضای خداوند حرکت کنند. 

شهریاری اظهار داشت: مهربانی پروردگار جهانیان به بندگانش در ایجاد انسان هایی متجلی است که از خودخواهی های خود رها شده و جز به ارزش های انسانی مورد رضایت خداوند نمی اندیشند. این ارزشها که قرآن کریم از آنها یاد کرده، در عدالت و دفاع از مستضعفین، شناختن انسان ها، احساس مسئولیت در مقابل دیگران و برادر دانستن افراد جامعه با یکدیگر مجسم می شود و اینها محقق نمی شود مگر اینکه الگو و نمونه عالی انسان خداوند سبحان باشد نه الگوهایی که ناشی از هوای نفس و همچون سراب هستند. 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به آیه ۲۰۸ سوره بقره یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّةً وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ ۚ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ که به ورود به صلح دعوت می کند، گفت: صلح جز با حاکمیت ارزش های انسانی محقق نمی شود و ارزش های انسانی نیز جز با ریشه کن کردن حقد و کینه و دشمنی از نفس بشریت محقق نخواهد شد. این کینه ها و دشمنی ها نیز جز با حرکت به سمت رضای خداوند از بین نخواهند رفت.
 دکتر شهریاری افزود: در جهان کنونی دو جبهه وجود دارد؛ یک جبهه آن است که دنیا را از شعارهای حقوق بشری پر کرده است اما در عمل، جهان بشری را با خونریزی و کشتار پر کرده است و فساد را در سراسر زمین می گسترد و مضحک است که همه این اقدامات را به نام دفاع از آزادی و دمکراسی و حقوق بشر انجام می دهد و این همان طاغوت است.
وی به جبهه دوم اشاره کرد و گفت: جبهه دوم با این طاغوت مبارزه، قربانیانی در راه خدا فدا و با روش دشمنان بشریت مقابله می کند. صلح و آرامش امکان ندارد در همه این جبهه ها به وجود آید مگر زمانی که اصول اسلامی که ضامن حاکمیت ارزش های انسانی است در جامعه حکمفرما شود. 
 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha