کارشناس سیاسی افغان :روسیه از حضور داعش در شمال افغانستان نگران است

کابل - ایرنا - کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین الملل افغانستان گفت که روسیه از تحولات شمال افعانستان که منجر به حضور گروه تروریستی داعش در مناطق شمال افغانستان هم مرز با کشورهای آسیای میانه شده ،نگران است.

به گزارش ایرنا، «عبدالطیف نظری» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد بدون شک روسیه بیشترین نگرانی را از پیامدهای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و پیشروی‌های اخیر طالبان بخصوص در شمال این کشور و همچنین تسلط داعش و نفوذ این گروه تکفیری در شمال افغانستان دارد.

وی اظهار داشت به نظر روس ها پیشروی طالبان در شمال افغانستان باعث رایکال تر شدن این منطقه و نفوذ افراط گرایان به آسیای میانه که منطقه نفوذ روسیه خواهد شد.

این کارشناس روابط بین الملل  گفت که روسیه نگران نفوذ افراط گرایان چچن با توجه به گذشته تلخ روسیه در این  باره است و تقویت داعش به نوعی امنیت روسیه را به خطر می اندازد.

وی اظهار داشت روسیه بارها گفته بود که داعش با بالگرد از عراق و سوریه به شمال افغانستان منتقل شده اند.

نظری  گفت که  در چنین شرایطی  بهترین فرصت برای تروریست های داعش برای بازسازی و تقویت حضور خود در آسیای میانه فراهم شده است .

وی در باره احتمال دخالت روسیه در شمال افغانستان برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها به آسیای میانه تصریح کرد روسیه تحت هیچ شرایط با توجه به تجربه تلخ این کشور در مداخله شوروی سابق در افغانستان حاضر نیست دوباره ان تجربه را تکرار کند.

این کارشناس مسائل سیاسی افغان گفت که روسیه تلاش می کند که با همکاری چین و ایران یک موضع مشترک در مقابله با داعش بگیرد تا از این طریق جلوی نفوذ افراط گرایان در آسیای میانه و داعش را بگیرند.

وی اظهار داشت با توجه به وضعیت بد امنیتی درشمال افغانستان ، هر روز نگرانی روسیه از ادامه فعالیت تروریست ها و ترانزیت مواد مخدر افزایش خواهد یافت .

نظری گفت که  این نگرانی ها باعث شده که روس ها و تاجیک ها حضور خود در مرزها برای جلوگیری از ورود تروریست ها و قاچاقچیان مواد مخدر را افزایش دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha