قدردانی دبیرکل سازمان ملل از تصمیم شورای امنیت درباره گذرگاه باب الهوی

نیویورک- ایرنا- دبیر کل سازمان ملل متحد از تصمیم شورای امنیت برای تمدید باز بودن گذرگاه مرزی باب الهوی در مرز سوریه به منظور ارسال کمک های فرامرزی به این کشور قدردانی کرد.

 استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی افزود: کمک های بشردوستانه فرامرزی به عنوان یک حلقه نجات برای میلیون ها نفر در منطقه و فراتر از آن باقی مانده است تا کمک های بشردوستانه برای بیش از 3.4 میلیون نفر از نیازمندان از جمله یک میلیون کودک ادامه یابد.

وی تصریح کرد: سازمان ملل متحد همچنان به تعامل با همه طرف ها برای تسهیل ارسال کمک های بشر دوستانه ادامه می دهد و دبیرکل درخواست خود از همه طرفین درگیری را برای اطمینان از دسترسی همه افراد به کمک های بشردوستانه بر اساس قوانین بین المللی تکرار می کند.

به گزارش ایرنا، ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا به پیش نویس قطعنامه ای در نشست روز جمعه خود به وقت محلی رای دادند که گذرگاه مرزی باب الهوی به سوریه از طریق ترکیه به مدت یکسال دیگر برای ارسال کمک های فرامرزی به سوریه باز خواهد ماند.

این رای مثبت در پی توافق آمریکا و روسیه صورت گرفت و به این ترتیب قطعنامه ۲۵۸۵ تصویب شد و نمایندگان آمریکا و روسیه از یکدیگر قدردانی کردند.

روسیه پیش از این، در پیش نویسی ، تمدید ۶ ماهه این گذرگاه مرزی را پیشنهاد کرده بود اما قبل از نشست نهایی ، در مذاکراتی که با نماینده آمریکا داشت، طرفین بر سر تمدید یکساله توافق کردند.

مهلت بازگشایی گذرگاه مرزی باب الهوی ۱۰ ژوئیه (19 تیر ) بود که اکنون این گذرگاه برای یکسال دیگر باز خواهد بود.

"واسیلی نبنزیا" نماینده روسیه در شورای امنیت گفت که تمدید سازوکار ورود کمک به سوریه تصمیم مشترک روسیه و آمریکا بوده است.

روسیه سال گذشته ۵ بار از حق وتوی خود برای بسته شدن گذرگاههای مرزی استفاده کرد و تنها با باز بودن گذرگاه مرزی باب الهوی موافقت کرد و آن را وتو نکرد.

این اولین بار است که روسیه که دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان و متحد سرسخت دولت سوریه است، هم در پیش نویسی پیشنهادی امکان تمدید مجوز را برای 6 ماه مطرح کرد و هم از حق وتوی خود استفاده نکرد.

دیپلمات ها می گویند این رای مثبت و بی سابقه روسیه به این پیش نویس قطعنامه در پرتو دیدار و مذاکرات جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ژنو سوئیس بوده است .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha