کارشناس سازمان ملل: شهرک‌سازی اسرائیل مانند جنایت جنگی است

تهران- ایرنا- گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر اعلام کرد: شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در مناطق اشغالی کرانه باختری مانند جنایت جنگی است و جامعه جهانی باید به این رژیم اعلام کند که اشغال غیر قانونی برای رژیم صهیونیستی هزینه خواهد داشت.

به گزارش جمعه ایرنا از "میدل ایست مانیتور"، این اظهارات مایکل لینک در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو منتشر شد. رژیم صهیونیستی نقش لینک را به رسمیت نمی‌شناسد و با او همکاری نمی‌کند.  
وی گفت: من نتیجه می‌گیرم که شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در مناطق اشغالی مانند جنایت جنگی است. جامعه جهانی باید به اسرائیل آشکارا اعلام کند که اشغال غیر قانونی کرانه باختری، سرپیچی از قوانین بین المللی و بی‌توجهی به نظر جهانی دیگر نمی‌تواند برای این رژیم بی‌هزینه باشد.  
لینک پیش از این از تاکتیک وحشیانه رژیم صهیونیستی در مجازات جمعی فلسطینیان در محاصره پانزده ساله نوار غزه که باعث فروپاشی اقتصاد، ویرانی زیرساخت‌ها و توقف سیستم خدمات اجتماعی این منطقه شده است، انتقاد کرده بود.  
وی همچنین با انتقاد از ادامه سیاست رژیم صهیونیستی در تخریب خانه‌های فلسطینیان، که به گفته وی "به گسترش جو نفرت و انتقام کمک می‌کند، " اعلام کرده بود که مجازات جمعی مورد استفاده از سوی رژیم صهیونیستی در واقع یک "ابزار برجسته این رژیم برای کنترل جمعیت مردم فلسطین است. "
منطقه حاصلخیز کرانه باختری حدود ۴ قرن از سال ۱۵۱۷ تا ۱۹۱۷ میلادی تحت سلطه امپراتوری عثمانی قرار داشت اما با فروپاشی و تجزیه عثمانی پای صهیونیست‌ها به این منطقه باز شد. پس از جنگ میان اعراب و رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ میلادی و همچنین تسلط اردن بر آن در نهایت این منطقه با منابع طبیعی فراوان واقع در قسمت غربی رود اردن به خاک کشور پادشاهی اردن هاشمی ضمیمه شد. حاکمیت اردن بر این منطقه دیری نپایید که در سال ۱۹۶۷ با وقوع یک درگیری نظامی دیگر بین کشورهای عربی و رژیم اسرائیل، این منطقه با مساحت بیش از پنج هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع به اشغال رژیم صهیونیستی درآمد.  
طبق آمار «اطلاعات‌نامه جهان» این منطقه حاصل‌خیز در غرب رود اردن دارای ۴۳ درصد زمین کشاورزی است و رژیم صهیونیستی قصد دارد مناطقی که بیش از نیمی از زمین‌های حاصلخیز را در بر دارد تحت حاکمیت خود به رسمیت بشناسد. مراتع چشم نواز دائمی، زمین‌های زراعی و جنگل‌ها در کنار ۲۲۰ کیلومتر مربع از دریای مرده (بحر المیت) نیز از منابع غنی کرانه باختری است که مورد توجه اشغالگران صهیونیست قرار گرفته است.  
دلیل دیگر الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی تمرکز شهرک‌های غیر قانونی یهودی نشین در شمال شرقی و شمال کرانه باختری و همچنین اطراف شهر قدس است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha