۱۸ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84397977
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

طالبان برای مذاکره با کشورهای دیگر اعلام آمادگی کرد

مسکو - ایرنا- سخنگوی گروه طالبان گفت که این گروه برای مذاکره با کشورهای دیگر و رفع نگرانی ها آمادگی دارد.

 به گزارش ایرنا، محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه روز جمعه به ریانووستی گفت که گروه طالبان برای مذاکره با کشورهای دیگر و بحث درباره مسائل نگران کننده این کشورها آمادگی دارد.

وی با بیان اینکه برخی کشورها با افغانستان مشکل دارند، اظهار داشت: این کشورها می توانند درباره مسائلی که نگرانی آنها را برانگیخته است، مذاکره کنند.

سخنگوی طالبان گفت: ما با هیچ کس مساله ای نداریم و برای دستیابی به تفاهم متقابل و گفت و گو درباره مسائل در پشت میز مذاکره آماده هستیم.  

طالبان درپی غصب قدرت نیست

شهاب الدین دلاور سرپرست هیات گروه طالبان در مسکو نیز امروز به ریانووستی گفت که گروه طالبان درپی غصب قدرت در افغانستان نیست. 

وی افزود: گروه طالبان می خواهد همه نمایندگان جامعه افغانستان در کار حکومت این کشور مشارکت داشته باشند. 

دلاور گفت که طالبان می تواند درباره شکل آینده ساختار حکومت افغانستان گفت و گو کند اما در زمان حاضر خواهان تاسیس امارت در افغانستان است. 

به گفته دلاور، طالبان تسلط بر سراسر افغانستان را هدف قرار نداده است و فقط تلاش می کند تا «سیستم حکومتی اسلامی آزاد» از طریق گفت و گو تاسیس کند. 

سرپرست هیات گروه طالبان خاطرنشان کرد: طالبان انتقال امن محموله ها در مناطق تحت کنترل خود را تضمین می کند.

طالبان اجازه حضور داعش را نمی دهد

دلاور در ادامه سخنان خود گفت که گروه طالبان اجازه حضور گروه تروریستی داعش در افغانستان را نخواهد داد.

وی افزود: تمام تلاش های ممکن و تدابیر لازم را بکار می گیریم تا داعش نتواند در افغانستان حضور داشته باشد. 

این عضو گروه طالبان همچنین از سازمان های انسانی بین المللی دعوت به ادامه فعالیت در افغانستان کرد. 

دلاور همچنین گفت که گروه طالبان با قاچاق مواد مخدر در افغانستان مبارزه خواهد کرد. 

هیات طالبان شامل چهار عضو این گروه از دیروز در مسکو بسر می برد و روز گذشته با ضمیر کابولوف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان دیدار کرد.

به گزارش ایرنا از مسکو، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در بیانیه مشترک این کشور و هیات مذاکره کننده طالبان، این گروه اطمینان داد که گذرگاه های مرزی با کشورهای همسایه طبق روال سابق خود فعالیت خواهند کرد.

سخنگوی طالبان در بیانیه مشترک با مسکو اعلام کرد که از افغانستان برای حمله به کشورهای دیگر استفاده نخواهد شد.

محمد سهیل شاهین سخنگوی رسمی طالبان گفت: اجازه نمی دهد از خاک افغانستان برای حمله به روسیه و کشورهای همسایه استفاده شود. 

وی تأکید کرد که طالبان همچنین قصد حمله به نمایندگی های دیپلماتیک کشورهای خارجی در افغانستان را ندارند و امنیت کارمندان سرکنسولگری روسیه در مزارشریف را تأیید می کند.

وی گفت: "ما با آنها و روسیه روابط بسیار خوبی داریم. ما قصد حمله به آنها را نداریم. اگر ما روابط خوبی داریم چرا باید این کار را انجام دهیم؟ "

پیش از این اعلام شد که گروهی از دفتر سیاسی طالبان وارد مسکو شده اند. به گفته شاهین ، آنها در مسکو هستند تا با طرف روسی در مورد وضعیت فعلی افغانستان گفتگو کنند.

با تصمیم دادگاه عالی روسیه در ۱۴ فوریه ۲۰۰۳ ، طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده و در روسیه ممنوع اعلام شده است.

با این وجود  از سال ۲۰۱۸ نمایندگان این جنبش چندین بار در مذاکرات مسکو در مورد حل و فصل درگیری ها در افغانستان شرکت کرده اند.

مقام‌های روس امیدوارند که بتوانند گروه طالبان را در مذاکرات صلح افغانستان مشارکت دهند و شرایط را برای حل و فصل سیاسی اوضاع این کشور پس از تکمیل روند خروج نیروهای آمریکایی از این کشور فراهم کنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha