۱۸ تیرماه و آخرین اخبار کرونایی استان ها

استان ها - ایرنا - افزایش شهرهای قرمز در کشور زنگ خطری است که بروز پیک پنجم کرونا را در برخی استان ها به صدا درآورده و به نظر می رسد که موج جدید با کرونای دلتا در حال خودنمایی است .

به گزارش روز جمعه گروه اخبار استان ها ، طبق گزارش ها و بررسی های صورت گرفته در استان های با درگیری بالا غالب موارد ابتلا در موج جدید از نوع سویه جهش یافته "دلتا" است.

به گفته کارشناسان بهداشتی ، تعداد شهرهای در وضعیت بسیار پر خطر کرونایی کشور به شدت در حال افزایش و طی یک هفته سه برابر شده است. گونه بسیار مسری‌تر ویروس کرونا موسوم به دلتا به مناطق مختلف کشور و در استان تهران به بیشتر شهرها رسیده است.

به گفته آنان ، اگر روند صعودی به همین صورت باشد، ممکن است در اواخر تیرماه بروز پیک پنجم را هم داشته باشیم .

آنچه که لازم و ضروری است باید به شدت مراقبت کنیم تا شاهد افزایش موارد ابتلا در همه کشور نباشیم و نباید بگذاریم کشور گرفتار خیز جدید با کرونای دلتا یا هندی شود.

با توجه به بالابودن سرعت شیوع و گسترش دلتا ویروس، رعایت دستور العمل های بهداشتی همچنان بهترین راه برای مهار و مقابله با این بیماری و جلوگیری از گسترش آن در دیگر مناطق کشور است و در کنار افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی، تسریع در واکسیناسیون نیز می تواند در جلوگیری از مواجه شدن با موج پنجم بیماری در کشور موثر و مفید باشد.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ،تعداد شهرستان‌های قرمز کرونا به ۱۴۳ شهر افزایش یافت.

علاوه بر شهرهای قرمز قبلی، از ۱۹ تیر شهرستان های خوی (آذربایجان غربی)، اردبیل (استان اردبیل)، آران و بیدگل و خمینی‌شهر (اصفهان)، دره‌شهر (ایلام)، بروجن (چهارمحال و بختیاری)، قوچان (خراسان رضوی)، هندیجان (خوزستان)، گرمسار (سمنان)، ممسنی (فارس)، آق‌قلا، کردکوی، گالیکش و گرگان (گلستان)، بندر انزلی، رودبار و رودسر (گیلان)، دلفان و سلسله (لرستان)، بهشهر، جویبار، رامسر و فریدونکنار (مازندران)، دلیجان و محلات (مرکزی) در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند.

همچنین ۱۸۶ شهرستان نارنجی و  ۱۱۹ شهرستان زرد در کشور وجود دارد و وضعیت هیچ شهری آبی نیست.

متاسفانه ۱۴۶ بیمار کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۵ هزار و ۵۴۳ نفر رسید.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۳۴۴ هزار و ۱۲۲ نفر رسید و تاکنون ۲ میلیون و ۹۹۵ هزار و ۱۹۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

همچنین سه هزار و ۵۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

تاکنون چهار میلیون و ۵۲۹ هزار و ۸۴۵ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۸۵۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۶۹۵ دوز رسید.

بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۶ هزار و ۵۹۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹، از دیروز تا امروز ۱۸ تیرماه ۱۴۰۰ در کشور شناسایی شد که هزار و ۷۵۹ نفر از آنها بستری شدند.

۱۸ تیرماه و آخرین اخبار کرونایی استان ها

به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور ، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت : به دلیل شیوع بالای کرونا در استان، هم اکنون با کمبود تخت بیمارستانی برای بستری کردن مبتلایان جدید مواجه هستیم.

دکتر حسین فرشیدی اظهار داشت: در حال حاضر ۸۳۰ مبتلا به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری هستند و هر روز نیز بر شمار مبتلایان بستری اضافه می شود و در حال حاضر ۱۱۰ نفر از مجموع بستری ها نیاز به خدمات بخش آی سی یو دارند، که متاسفانه این بخش با تمام ظرفیت تکمیل است و امکان بستری این افراد وجود ندارد.

وی بیان داشت: هم اکنون در بسیاری از شهرستان ها شاهد تکمیل ظرفیت بخش های کووید هستیم و در بندرعباس نیز که با وضعیت فوق بحرانی روبرو است، چهار بخش آی سی یو ویژه کووید بیمارستان شهید محمدی تکمیل شده و در مواردی پزشکان برای ارایه خدمات ویژه مخصوص این بخش، بیماران را در دیگر بخش ها بستری کردند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز با اشاره به وضعیت فوق بحرانی استان از نظر شیوع و آمار مبتلایان به کرونا، گفت: سویه غالب کرونا در استان از نوع انگلیسی بوده اما احتمال شیوع نوع دلتا نیز در هرمزگان بسیار بالا است.

دکتر فاطمه نوروزیان اظهار داشت: در حال حاضر موارد مشکوکی از نوع دلتا در استان مشاهده شده و نمونه گیری نیز صورت گرفته ، اما هنوز تایید نشده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر شاهد شیوع نوع دلتا در استان سیستان و بلوچستان هستیم که با توجه به همسایگی این استان با مناطق شرقی هرمزگان و تردد میان این مناطق، احتمال شیوع این ویروس در هرمزگان نیز بسیار بالا است.

در همین حال رییس بیمارستان تخصصی جزیره کیش نیز گفت: تخت های بیمارستانی ویژه ارایه خدمات به بیماران ویروس کرونا در این جزیره به ۹۰ تخت افزایش یافت.

مصطفی نادعلی نژاد با بیان اینکه قبل از شروع موج پنجم کرونا در این جزیره ۳۲ تخت برای ارایه خدمات به بیماران مبتلا به ویروس کرونا وجود داشت اظهار داشت: با افزایش تصاعدی بیماران شناسایی شده این تعداد هم اکنون به ۹۰ مورد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: ۴۵ مورد از این تخت ها در بیمارستان جزیره و ۴۵ مورد نیز در مرکز درمانی فیاک کیش آماده شده تا در صورت افزایش بستری های مشکلی در عرصه درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا وجود نداشته باشد.

بر اساس گزارش رسیده از زنجان نیز ،  رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در زمان حاضر ۱۵۱ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های زنجان بستری هستند که ۶ مورد از این آمار مربوط به بستری‌های روز گذشته است که روند افزایشی را نشان می دهد.

دکتر  پرویز قزلباش ایرنا افزود: شمار فوتی کرونایی ها از زمان شیوع کرونا تاکنون در این استان به رقم یک‌هزارو ۵۰۷ نفر رسیده است و روز گذشته یک مورد فوتی در استان گزارش شد.

وی اضافه کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون آمار مبتلایان مثبت سرپایی کرونا بر اساس تست آزمایشگاهی به ۸۳ هزارو ۸۶۶ نفر رسید که ۱۳۱ مورد آن، آمار روز گذشته را شامل می‌ش

از استان گلستان نیز گزارش شده است که روند ابتلا و بستری مردم گلستان به ویروس کرونا مانند سایر نقاط کشور همچنان افزایشی و نگران‌کننده است.

عبدالرضا فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گلستان در این خصوص اظهار داشت: براساس آخرین آمار از حدود سه هزار تخت بیمارستانی موجود در استان، ۴۹۰ تخت به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: از این تعداد تخت، ۹۳ تخت حامل بیماران بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارد ضمن این‌که حال ۳۴ بیمار وخیم گزارش شده است.

براساس آخرین آمار کردکوی، گرگان، علی آباد، آق قلا، گالیکش، آزادشهر، مینودشت و گنبد در وضع قرمز کرونایی قرار دارند.

بر اساس اطلاعات رسیده ، وضعیت شیوع کرونا در ۲ شهرستان سلسله و دلفان امروز جمعه هجدهم تیرماه قرمز اعلام شد.

با اعلام وضعیت قرمز شهرستان های سلسله و دلفان در آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز در لرستان به عدد چهار رسید.

پیش از این شهرستان‌های خرم‌آباد و پلدختر در وضعیت قرمز کرونایی قرار داشتند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز در این خصوص گفت: شهرستان دره شهر در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت و تعداد شهرستان های قرمز ایلام به چهار مورد رسید.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: هم اکنون ایلام، مهران، دره شهر و چوار در وضعیت قرمز قرار دارند و پیش بینی می شود وضعیت در سایر شهرستان ها نیز تغییر کند.

 بر اساس گزارش های رسیده از استان خوزستان ، سه شهرستان امیدیه ، هندیجان و اندیمشک در استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز, شهرستان های اهواز ، شوش، ایذه، بندرماهشهر، آبادان، خرمشهر، دزفول، رامهرمز ، شوشتر، دشت آزادگان، مسجدسلیمان، بهبهان ، کارون و رامشیر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند و مابقی شهرستان های خوزستان در وضعیت زرد هستند
با توجه به افزایش آمار کرونا در استان های مختلف به ویژه نوار جنوبی و مرکز کشور و احتمال سرایت سوش موتاسیون یافته به استان خوزستان شهروندان این استان از هرگونه تردد و مسافرت غیرضروری به سایر مناطق دیگر پرهیز کنند و نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی اهتمام جدی داشته باشند.

در همین حال از استان سمنان نیز گزارش شده است که گرمسار در رنگ‌بندی کرونایی این استان به رنگ قرمز درآمد.

گرمسار غربی‌ترین شهرستان استان سمنان و در همسایگی استان تهران از وضعیت نارنجی به قرمز تغییر کرد و زنگ خطر تعییر رنگ در استان سمنان به صدادرآمد. 

قرمزشدن وضعیت کرونایی گرمسار تنها تغییر در رنگ‌بندی کرونایی استان سمنان بود و اکنون شهرستان‌های سمنان، شاهرود، مهدیشهر، دامغان در وضعیت نارنجی قراردارند.

شهرستان‌های میامی، سرخه و آرادان نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

بر اساس گزارش رسیده از استان اردبیل ، روند صعودی ابتلا به ویروس کرونا در این استان همچنان ادامه دارد و تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی این استان در شبانه‌روز گذشته به ۲۲۸ نفر افزایش یافته است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۴۱ نفر در استان به ویروس کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شدند و در همین مدت ۲۹ نفر با بدست آوردن بهبودی نسبی از مراکز درمانی مرخص شدند.

به گفته وی، از ۲۲۸ بیمار بستری در بخش‌های کرونایی ۵۵ نفر تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

حبیب‌زاده با بیان اینکه در شبانه‌روز گذشته موردی از فوتی بیماران کووید.۱۹ در استان گزارش نشده است، بیان کرد:  مجموع جان‌باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان یک هزار و ۸۳۵ نفر می‌باشد.

وی با هشدار به شیوع موج پنجم کرونا در استان طی روزهای آینده و با اشاره به مشاهده نخستین مورد کرونای دلتا در اردبیل اعلام کرد: با تایید نخستین مورد ابتلای قطعی به سویه دلتای ویروس کرونا در استان اردبیل، زنگ خطر شیوع خیز پنجم کرونا در این استان هم به صدا در آمده است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا و هند که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha