۱۸ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۵
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 84397902
۰ نفر

برچسب‌ها

۲ خبر کوتاه از میبد و یزد

یزد- ایرنا- درخواست مردم محله میبد بالا، برای تصویب طرح مسجد رضوی و افزایش دمای هوا در بافق به ۴۸ درجه سانتیگراد از جمله خبرهای کوتاه روزجمعه استان یزد است.

تعدادی از مردم محله میبد بالا، با برپایی نماز، پنجشنبه شب در کوچه کنار مسجد رضوی خواستار تصویب طرح ساخت و ساز این مکان مذهبی در فرآیند اداری شدند.

به گزارش ایرنا ، مسجد رضوی در کوچه مسجد جنب مسجد مهدیه میبد معروف به کوچه راسته بازار در مسیر دروازه جنوبی شارستان این شهر واقع است که حدود ۱۳۰ سال پیش ساخته شد و سه سال قبل نیز با مجوز اداره میراث فرهنگی برای ساخت و ساز مجددا تخریب شد.

شماری از مردم بعد از اقامه نماز در تماس تلفنی با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد به طرح مشکل ساخت و ساز مسجد یادشده اشاره  و درخواست تصویب طرح ، کردند.

سیدمصطفی فاطمی  در این گفت و گو تلفنی به خبرنگار ایرنا افزود: برای تصویب طرح مشخصاتی تعیین و طرح ارایه شده هیچ یک از مشخصات را نداشت و در شورای فنی میراث فرهنگی پذیرفته نشد،  قرار شد در مدت یک ماهه طرح  اصلاح و ارایه دهند که تاکنون طرح اصلاح شده ارایه نشده‌ است.

به گفته وی شورای فنی متشکل از افرادی از وزارتخانه میراث فرهنگی است که برای بررسی طرح های بزرگ ساخت و ساز در محدوده بافت تاریخی انتخاب شدند.

وی تصریح کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده در ارتباط با مشاور طرح ،فرمانداری هنوز طرح اصلاح شده را ارایه نکرد و بر تصویب طرح قبلی پافشاری دارند، این وضعیت نابسامان در خور محدوده بافت تاریخی نیست تا یک ماه دیگر حصاری اطراف این مکان کشیده می‌شود.

این مسوول اظهار کرد: مشخصات طرح در نامه به مشاور موجود است و پس از ارایه اصلاح و ارایه طرح ، ۱۰ روز بعد تاییدیه آن با بررسی در کمیته فنی صادر می‌شود.

وی به مکاتبه با دادستان میبد در ارتباط با عقب افتادن ارایه طرح اصلاح شده نیز خبر داد.

علی محمد آقایی مشاور طرح  موافقت نکردن هیات امنای مسجد و مردم محل با ارایه طرح بر اساس مشخصات تعیین شده از سوی کمیته فنی میراث فرهنگی یزد،  علت اصلاح نشدن و ارایه ندادن مجدد طرح را بیان کرد.

هم چنین به گفته سید حسین آقایی یکی از ساکنان محله یادشده ، این مسجد ۶۰ سال قبل کاملا تخریب شد و با تخریب مغازه های اطراف، ۳۰۰ متر مربع به فضای مسجد افزوده و با استفاده از آجر و آهن ساخته شد و با مجوز اداره میراث فرهنگی ساختمان این مکان مذهبی به اضافه ۲ باب خانه  در کنار مجاورت و پشت آن تخریب تا بازسازی شود.

به گفته مردم محل چهار سال قبل با حضور آقای اعرافی  امام جمعه میبد خانه کنار مسجد از سوی مالک آن به مسجد واگذار و خانه واقع در پشت مسجد نیز سه سال قبل برای افزایش فضا ، به مسجد تحویل شد.

به گفته آنها اداره میراث فرهنگی نیز خواستار ساخت مسجد با مصالح سنتی است در صورتی که ساختمان مسجد آجری بود.

همچنین مردم و هیات امنای مسجد رضوی خواستار برگزاری نشست هم اندیشی با حضور حداقل یکی از اعضای کمیته فنی ،مشاور و طراح طرح مسجد برای ارایه طرح شدند تا مشکل رفع و ساخت و ساز آن شروع شود.

 وسعت بافت تاریخی میبد ۸۰۰  هکتار است و این شهر با داشتن ۳۰۰ بنای تاریخی ثبت ملی از مناطق باستانی و تاریخی استان یزد و کشور محسوب می‌شود.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

یزد

کارشناس پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی یزد گفت: ۲۴ ساعت گذشته شهر بافق در شرق استان با دمای ۴۸ درجه سانتیگراد بالای صفر گرم‌ترین و گاریزات شهرستان تفت در دامنه ارتفاعات شیرکوه با ۲۰ درجه خنک‌‍ترین نقاط استان بود.

سید عباس میرحسینی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، از پنجشنبه شب  و امروز، افزایش سرعت باد، گاهی وزش باد نسبتاً شدید با احتمال گردوخاک و کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: دمای امروز شهر یزد  ۲۸ تا ۴۵ درجه سانتیگراد در نوسان پیش‌بینی می‌شود. 

شهر بافق واقع در ۱۱۰ کیلومتری شرق شهر یزد در پاره‌ای از روزهای تیر و مردادماه هر سال به عنوان گرمترین نقطه کشور معرفی می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha