معرفی آثار حوزه کودک و نوجوان آستان قدس رضوی

مشهد- ایرنا- انتشارات آستان قدس رضوی به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان، کتاب‌های این حوزه خود را به علاقه‌مندان معرفی کرد.

به گزارش آستان قدس رضوی، ۱۸ تیر امسال و روز ادبیات کودک و نوجوان مقارن با درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان و خالق آثار "قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب"، "قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن"، "گربه‌ ناقلا" و مجموعه‌ "قصه‌های ساده"، است.

قصه ما مثل شد

کتاب "قصه ما مثل شد" یکی از آثار محمد میرکیانی، نویسنده برجسته حوزه کودک و نوجوان کشور است که تاکنون ۸۰ عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان نگاشته است. میرکیانی در این کتاب، مجموعه‌ای از داستان‌های ایرانی را که در گذر زمان تبدیل به یک ضرب‌المثل شده، از ۳۶ کتاب و منبع مختلف همچون مثنوی معنوی، گلستان و بوستان سعدی، کلیله و دمنه، مرزبان نامه، اسرارنامه، امثال حکم و الهی‌نامه گزینش کرده و برای حفظ هویت زبان فارسی، با زبانی ساده آن‌ها را برای کودک و نوجوان بازنویسی کرده است.

این کتاب که در سال ۱۳۸۶ از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نیز برگزیده شده است، پس از انتشار ۱۰ جلدی آن در ترکیه، مجموعه پنج جلدی آن در یک مجلد فاخر و با تصویرسازی زیبا توسط خانم‌ها شیویان و گوان یوان به زبان چینی ترجمه و در انتشارات هواوین در شمارگان ۵ هزار نسخه منتشر شد.

تولید ۱۰۶ قسمت پویانمایی به کارگردانی استادان امیرمحمد دهستانی و علیرضا کاویان راد، این اثر را به یکی از محبوب‌ترین آثار پویانمایی تبدیل کرد که تاکنون از شبکه‌های یک، دو، پنج، پویا، قرآن، آموزش، نسیم و جام جم پخش شده و مورد توجه ویژه کودکان و نوجوانان قرار گرفته است.

"قصه ما مثل شد"، پرفروش‌ترین کتاب انتشارات به‌نشر برای نوجوانان در پانزده سال اخیر بوده است و به دلیل زبان ساده و روان آن و ساختار داستانی جذاب و روایی مورد استفاده بسیاری از آموزگاران و مربیان در کلاس‌های قصه‌گویی و قصه‌خوانی نیز قرار دارد.

"به‌نشر" تاکنون مجموعه ۱۰ جلدی "قصه ما مثل شد" را در دو قطع وزیری کوتاه و جیبی با تصویرگری استاد محمدحسین صلواتیان منتشر کرده است.

همیشه قصه‌ای هست

مجموعه‌ی پنج جلدی "همیشه قصه ای هست" نیز از دیگر آثار محمد میرکیانی نویسنده برجسته حوزه کودک و نوجوان است. در این اثر، قصه‌ها و افسانه‌هایی از ادبیات کهن و عامیانه مردم ایران زمین به زبانی ساده و شیرین برای نوجوانان باز نوشته شده است.

این کتاب شامل داستان‌های دختر صحرا نشین، روباه پیشگو، پهلوان پیر، حاتم هیزم شکن و دوستان روز شادی است. این مجموعه برای نخستین بار در پنج جلد جداگانه با جلد شومیز و جلد سخت در قطع رقعی منتشر شد و بعدها نیز در قطع جیبی در ۵۴۴ صفحه منتشر گردید.

 این کتاب در سال ۱۳۸۶ به عنوان کتاب سال برای گروه سنی نوجوانان برگزیده شد.

افسانه‌های ایرانی

مجموعه هفت جلدی "افسانه های ایرانی" از سری کتاب‌های کودک و نوجوان "به‌نشر" بازنویسی داستان‌های کهن ایرانی است؛ این مجموعه به نویسندگی زهرا مهاجری، پلی از دنیای افسانه به واقعیت است که گردآورنده آن با توجه به اهمیت نقش قصه به عنوان ابزار موثر تربیتی و آموزشی برای کودکان و نوجوانان سعی کرده است از طریق قصه، کودکان ونوجوانان را با مشکلات و مسائل زندگی آشنا کند.

این اثر نیز به عنوان کتاب منتخب از سوی وزارت آموزش و پرورش انتخاب شده و از سوی کمیته بررسی و شورای خرید کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۹۰ مورد تایید و شایسته حمایت قرار گرفته است.

علاقه‌مندان به تهیه مجموعه این کتاب‌ها و همچنین مشاهده و تهیه سایر محصولات انتشارات آستان قدس رضوی می‌توانند به نشانی اینترنتی www.behnashr.co یا فروشگاه های سطح شهر مشهد و نمایندگی های سراسر کشور مراجعه کرده یا از طریق سامانه پیامکی به شماره ۳۰۰۰۳۲۰۹ با این انتشارات تماس برقرار کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha