شمار زیادی از ماهیان رودخانه اترک خراسان شمالی تلف شدند

بجنورد-ایرنا- شمار زیادی از ماهیان رودخانه اترک خراسان شمالی در محدوده روستای اخلی دنگل براثر خشکسالی تلف شدند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خشکسالی و کاهش میزان آب در رودخانه اترک سبب شد تا شمار زیادی از ماهیان تلف شوند.
حبیب لشکری اظهار داشت: برداشت زیاد آب توسط کشاورزان سبب شد تا میزان آب در رودخانه اترک کاهش یابد و با کاهش میزان آب، میزان اکسیژن کاهش یافته و سبب مرگ این آبزیان شده است.
مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد هم گفت: کشاورزان روستاهای نجف آباد و حصارگرمخان برداشت زیادی از رودخانه اترک دارند و این مصارف زیاد سبب شده تا بستر این رود در محدوده روستای اخلی دنگل خالی از آب و خشک باشد.
محمد خالقی اظهار داشت: کاهش میزان آب سبب شد تا ماهیان با کمبود میزان اکسیژن روبه رو شده و تلف شوند.
وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای استان حق آبه رودخانه را نداده است گفت: انتظار می رود حق آبه زیست محیطی رودخانه داده شود تا آب در بستر رودخانه جاری شود.
خالقی افزود: وجود آب در بستر رودخانه اترک در محدوده اخلی دنگل در حد گودال ها است و اکنون زیست آبزیان و سایر زیستمندان در معرض خطر قرار گرفته است.
مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد افزود گفت: شمار ماهیان تلف شده زیاد است اما رقم آن برآورد نشده است. 

رودخانه اترک از دامنه‌های جنوبی ارتفاعات هزارمسجد در حدفاصل شهرستان‌های قوچان و چناران سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از محدوده شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی و بخش‌های میانی شهرستان‌های فاروج، شیروان، بجنورد و مانه و سملقان در خراسان شمالی به شرق استان گلستان وارد شده و در نهایت به تالاب‌های حاشیه دریای خزر (تالاب آلاگل) می‌ریزد.

روخانه اترک، پنجمین رود طولانی کشور است و حدود ۲۱۱ کیلومتر از مسیر ۵۳۵ کیلومتری این رودخانه در استان خراسان شمالی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha