لزوم بهره گیری از تجارب موفق بیمارستانی برای مواجهه با پیک پنجم کرونا

تهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به تجارب موفق مدیران و روسای بیمارستان ها از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، برضرورت توجه به این تجارب در مواجهه با پیک پنجم کرونا تاکید کردو خواستار آمادگی بیمارستان ها و مراکز درمانی برای پذیرش بیماران جدید در روزهای آتی شد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر علیرضا زالی در وبیناری که با روسا و مدیران بیمارستان های پایتخت با محوریت آمادگی در برابر پیک پنجم کرونا در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با هشدار نسبت به پیک پنجم کرونا، خواستار آمادگی بیمارستان ها و مراکز درمانی برای پذیرش بیماران جدید در روزهای آتی شد.

وی با اشاره به فعالسازی کمیته های ترخیص در بیمارستان ها، در پیک های قبلی کرونا، یادآور شد: این کمیته ها نقش بسیار موثری را در ترنول (گردش) بیمارستانی و شناورسازی تخت های بیمارستانی داشتند که باعث می شود مدیریت بیمارستان برای تصمیم گیری درباره تخت های بیمارستانی با چابکی بیشتری عمل کند؛ بنابراین ضروری است که برای آمادگی در برابر پیک پنجم کرونا نسبت به راه اندازی کمیته ترخیص اقدام شود.

دکتر زالی ادامه داد: همچنین برای حفظ و افزایش کیفیت خدمات ارایه شده به بیماران، آرایش تیم های درمانی باید به گونه ای باشد که اواخر هفته و در روزهای تعطیل نقصانی در ارایه خدمات به بیماران ایجاد نشود.

وی با اشاره به تغییر فرایند توازن در ترخیص بیماران از بیمارستان ها، از افزایش تعداد بیماران بستری شده نسبت به بیماران ترخیصی در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های پایتخت خبر داد وگفت: هم اکنون در آستانه خیز پنجم کرونا هستیم، نسبت به ضرورت آمادگی برای توسعه و راه اندازی بخش های جدید در بیمارستان های پایتخت تاکید کرد.  

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، خواستار مدیریت اعمال جراحی غیرضروری و بخش های غیرکرونایی بیمارستان ها در دوران پیک جهت ظرفیت سازی برای بیماران کرونایی شد.

وی همچنین با هشدار نسبت به احتمال واکسن گریز بودن واریانت جدید کرونا، بر ضرورت حساسیت کادر بهداشت و درمان برای رعایت پروتکل های بهداشتی و حفاظت از خود در برابر بیماری کرونا تاکید کرد.

دکتر زالی با بیان اینکه راه اندازی درمانگاه های سرپایی کرونا برای تزریق رمدسیویر در پیک های قبلی کرونا در تهران تجربه بسیار موفقی بوده است، خواستار توجه ویژه روسای بیمارستان ها به این تجربه به عنوان یک استراتژی روشن برای کاهش بار بیمارستان ها و بار ویروس در گردش در سطح شهر شد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تغییر در الگوی سنی مراجعین، تلفیق علائم گوارشی با علائم تنفسی، سرعت در بستری بیماران در بخش های مراقبت های ویژه، کوتاه بودن فاصله زمانی بین ابتلای اولیه تا بستری در بیمارستان، درگیری شدید ریوی را از ویژگی هایی دانست که هم اکنون در اکثر بیمارستان های پایتخت درباره بیماران کرونایی مشاهده می شود.

دکتر زالی با اشاره به اینکه در دوهفته اخیر بارقه هایی از تغییر فرایند واکسیناسیون شهروندان در تهران مشاهده می شود، گفت: در دو هفته اخیر در گروه سنی بالای ۷۰ سال شاهد کاهش مرگ و میر و بستری بوده ایم.

وی با اشاره به سامانه ۶۰۷۰ و اینکه سامانه ای بسیار پرکاربرد برای تسهیل در جایابی بیماران است و خواستار تقویت آن شد،  خواستار توجه ویژه به لکه گیری واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان (تکمیل دوز اول و دوم کسانی که جامانده اند) شد.

در بخش دیگری از این جلسه که با حضور دکتر جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه ایران، معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران، دکتر حسین صمدی نیا رییس بیمارستان بقیه الله و حضور وبیناری روسا و مدیران بیمارستان های پایتخت برگزار شد، درباره چالش ها، ظرفیت ها و وضعیت بیمارستان ها برای آمادگی در برابر پیک پنجم کرونا گفت و گو و تبادل نظر شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha